Ciepła herbata i posiłek dla bezdomnego - Aktualności - KPP w Mińsku Mazowieckim

Aktualności

Ciepła herbata i posiłek dla bezdomnego

Data publikacji 12.02.2021

Dzielnicowy Mariusz Lipski, wspólnie z policjantem kryminalnym halinowskiego komisariatu, na początku tygodnia pomogli potrzebującemu pomocy bezdomnemu. Mężczyzna osłabiony przyszedł do jednego ze sklepów spożywczych prosząc o pomoc. Wezwani funkcjonariusze podali ciepłą herbatę i posiłek oraz zawiadomili służby medyczne, z uwagi na uraz nogi mężczyzny. 34-latek trafił do szpitala.

Dzielnicowy nazywany jest policjantem pierwszego kontaktu. Całkiem słusznie, gdyż jego zadaniem jest podjęcie pierwszych, wstępnych czynności po uzyskaniu informacji o tym, że ktoś został pokrzywdzony przestępstwem lub wykroczeniem, albo w inny sposób potrzebuje pomocy.

Kilka dni temu dzielnicowy z Halinowa i okolicznych miejscowości aspirant Mariusz Lipski, wspólnie z policjantem kryminalnym halinowskiego komisariatu, udzielili pomocy 34-letniemu mężczyźnie, który osłabiony przyszedł do jednego ze sklepów w gminie Halinów, prosząc o pomoc.

Mężczyzna był wyziębiony, miał uraz nogi powstały podczas niedawnego wypadku komunikacyjnego. Na miejsce zostali wezwani funkcjonariusze. Przewieźli oni 34-latka do komisariatu, gdzie podali mu ciepłą herbatę oraz posiłek. Z uwagi na uraz nogi, do jednostki przyjechali ratownicy medyczni. Po wstępnej diagnostyce mężczyzna trafił do szpitala na dalsze leczenie.

Policjanci ustalili, że mężczyzna okazjonalnie przebywał w pustostanie na terenie miejscowości Konik Nowy w gminie Halinów. Budynek nie posiada ogrzewania, bieżącej wody i prądu.

Niska temperatura powietrza w połączeniu z siłą wiatru przyczynia się do wychłodzenia organizmu. Hipotermia to znaczny spadek  temperatury ciała połączony z zaburzeniem termoregulacji organizmu. W wyniku obniżenia temperatury ciała życiowe procesy ulegają zwolnieniu i następuje ogólne pogorszenie sprawności. W skrajnych przypadkach może to stanowić zagrożenie dla życia człowieka. Najbardziej narażeni na wychłodzenie są ludzie bezdomni, którzy przebywają w nieogrzewanych pomieszczeniach tj. pustostany, altanki na działkach czy piwnicach.

Wyróżnia się trzy stopnie hipotermii ze względu na głębokość obniżenia temperatury ciała:

 1. Lekki (temperatura ciała spada do 32-35 C), charakteryzujący się uczuciem marznięcia, skóra jest blada i zimna. Występują dreszcze i drżenie mięśni. Słabną ramiona i nogi, dołączają się  zawroty głowy, niepokój i dezorientacja.
 2. Średni (temperatura ciała spada do 30-32 C),  w którym następuje stadium wyczerpania, w którym objawy hipotermii lekkiej nasilają się. Dodatkowo pojawia się brak wrażliwości na bodźce i sztywnienie mięśni. Przechłodzony organizm dostaje skurczów mięśni, zachowuje się apatycznie i cierpi na zaburzenia świadomości, które powodują zobojętnienie na własny los (poszkodowany nie jest w stanie sobie pomóc).
 3. Ciężki (temperatura ciała spada poniżej 30 C) - człowiek jest w stanie bezwładności. Poszkodowany nie odczuwa bólu, zachowaniem przypomina osobę po spożyciu alkoholu. Jego mowa jest bełkotliwa i występuje niezborność ruchowa. Puls jest słabo wyczuwalny a oddech wolny i płytki. Zanika reakcja źrenic na światło, co jest spowodowane niedotlenieniem mózgu. Poszkodowany ostatecznie traci przytomność.

Obniżenie temperatury ciała do 25 C może prowadzić do śmierci.

 Postępowanie w przypadku hipotermii:

1. Sprawdź czy jest bezpiecznie.

2. Załóż rękawiczki.

3. Oceń stan ogólny poszkodowanego (sprawdź przytomność i oddech).

4. Wezwij pogotowie.

5. Zabezpiecz poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem:

 • gdy jest to możliwe przenieś lub zaprowadź poszkodowanego do ciepłego pomieszczenia , w innym przypadku staraj się znaleźć miejsce osłonięte od śniegu, wiatru i deszczu,
 • jeżeli ubranie poszkodowanego jest mokre należy  jak najszybciej je zdjąć  bez zbędnego poruszania poszkodowanego (np. rozcinając je),
 • w przypadku podejrzenia odmrożenia okolic dystalnych ciała tj. uszy, nos, ręce i stopy  należy rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają ukrwienie,
 • poszkodowanego okryj kocem lub folią izotermiczną złotą stroną do góry,
 • dodatkowo wskazane jest okrycie szyi i głowy co zmniejszy utratę ciepła.

6. Gdy poszkodowany jest przytomny możemy podać do picia gorące napoje (wskazane są z dużą zawartości cukru np. z sokiem malinowym). W żadnym przypadku nie podajemy alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym potęguje oziębienie organizmu.

7. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń skóry zabezpiecz je suchym opatrunkiem.

8. W przypadku , gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a ma czynności życiowe ułoż ją w pozycji bezpiecznej, która zapewni swobodne oddychanie.

9. Stale kontroluj oddech poszkodowanego.

10. Kiedy dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia przystąp do resuscytacji krążeniowo – oddechowej.


W żadnym przypadku NIE WOLNO:
- pocierać stóp i rąk poszkodowanego, ponieważ możemy spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry (nie wolno również nacierać śniegiem!);
- zostawić poszkodowanego samego;
- gwałtownie poruszać poszkodowanym, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca.

 

st. asp. Marcin Zagórski/ksp/is

 

 • Pustostan w którym przebywał 34-latek
  Pustostan w którym przebywał 34-latek
 • Pustostan w którym przebywał 34-latek
  Pustostan w którym przebywał 34-latek
 • Pustostan w którym przebywał 34-latek
  Pustostan w którym przebywał 34-latek