Aktualności

Uwaga WYPADKI !!! Policja APELUJE do kierowców i pieszych

Data publikacji 09.09.2010

Z uwagi iż w ostatnim okresie w Mińsku Mazowieckim odnotowuje się nagły wzrost zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, rowerzystów oraz pojazdów, Policja przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i apeluje do wszystkich uczestników dróg o zachowywanie przepisów ruchu drogowego, ostrożność i maksimum zdrowego rozsądku.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, są pozbawieni jakiejkolwiek ochrony – mowa tu o pieszych i rowerzystach.  Przy uderzeniu przez pojazd jadący z dużą prędkością praktycznie nie mają oni większych szans na przeżycie. Miedzy innymi dlatego w dniach od 3 - 9 września br. mińscy policjanci z drogówki przeprowadzali działania, podczas których reagowali na wykroczenia popełniane przez pieszych, rowerzystów, motorowerzystów, jak również kierujących pojazdami, którzy nieprawidłowym zachowaniem na drogach powodowali zagrożenie dla wymienionej grupy osób.

Analiza stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na drogach powiatu mińskiego za okres pierwszych ośmiu miesięcy  2010 roku wskazuje że zaistniało 1228 zdarzeń drogowych ( podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego było ich 1073) z czego wypadków było 197 a kolizji 1031. Od początku roku na terenia działania KPP zabitych zostało na drogach 17 osób i aż 276 zostało rannych. Zatrważające jest jednak to że w samym tylko sierpniu na drogach zginęło aż 8 osób, z czego 5 to byli właśnie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego! We wszystkich zdarzeniach drogowych na naszym terenie rannych było 276 osób.
Przyczyną wypadków było najczęściej nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, wejście na jezdnię przy czerwonym świetle i przekraczanie jezdni w niedozwolonym miejscu. Zdarzało się jednak również i tak że piesi byli potrącani przechodząc przez pasy na przejściu dla pieszych, tam gdzie powinni czuć się względnie bezpieczni !
Z winy kierujących najczęstszą przyczyną wypadków drogowych było nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych i niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.
Bez wątpienia do zwiększenia liczby takich wypadków przyczyniają się między innymi: zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne, zmierzch, opady deszczu, silny wiatr, itp.
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego bardzo często poruszają się po drogach bez elementów odblaskowych i oświetlenia. Są tym samym gorzej widoczni, a przez to bardziej narażeni na udział w zdarzeniach drogowych.
 
Jak unikać zagrożenia ?
 
 Czasami błędy kierowców, ale też niewłaściwe zachowanie na drodze pieszych generują wypadki drogowe. Do wypadków z pieszymi dochodzi w różnych miejscach, nie zawsze na terenach miejskich, ale też na drogach biegnących przez miński powiat oraz w samym Mińsku Mazowieckim. Piesi powinni przestrzegać kilku elementarnych zasad:
  • chodzić właściwą stroną drogi, aby widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd,
  • korzystać z pobocza, jeżeli nie ma chodnika, ale w taki sposób aby nie powodować zagrożenia i zmuszać innych uczestników ruchu, czyli kierowców, motocyklistów do nagłych, raptownych manewrów,
  • przechodzić w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem, ze szczególną ostrożnością, nie wbiegając raptownie na jezdnię,
  • warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a pieszy ubrany w ciemne kolory, może być zauważony w ostatnim momencie.
Lecz nie tylko piesi powinni przestrzegać drogowych norm, to samo tyczy się kierowców, którzy powinni zachować maksimum ostrożności, tj.:
  • zwalniać i zatrzymywać się przed przejściami dla pieszych, w momencie kiedy pieszy sygnalizuje zamiar przejścia w miejscu dozwolonym
  • nie wyprzedzać na przejściach dla pieszych, gdzie może łatwo dojść do potrącenia
  • nie zjeżdżać nagle na pobocze, szczególnie w porze wieczornej
  • przede wszystkim wykazać się zmysłem rozwagi i jazdy z dozwolona prędkością
Policjanci cały czas apelują do wszystkich użytkowników dróg o rozsądek, bo kiedy zaczyna go brakować, dochodzi do tragedii, w których poszkodowani tracą nie tylko zdrowie, ale też i życie, a ono jest tylko jedno. Ku przestrodze, a nawet chwili zastanowienia nad właściwym zachowaniem się w ruchu drogowym, policjanci przypominają, że w ciągu ostatnich dni na drogach powiatu mińskiego zginęli w wypadkach pieszy oraz rowerzystka, a kolejny niechroniony uczestnik ruchu trafił do szpitala. Oto skrót tych wydarzeń:
                „W dniu 30.08.2010 r. ok. godz. 16.40 w m. Hipolitów na ul. Warszawskiej na wysokości pętli MZA doszło do potrącenia rowerzystki. Kierująca jednośladem, 57-letnia mieszkanka Halinowa jechała prawidłowo ul. Warszawską, przewożąc dodatkowo na rowerze 5 letniego wnuczka. Kobietę potrącił wyjeżdżający z jednej z posesji pojazd marki DAF, kierowany przez 40 letniego mieszkańca m. Stary Konik, który nie udzielił pierwszeństwa przejazdu rowerzystce. Potrącona kobieta kilka godzin później z powodu doznanych obrażeń zmarła w szpitalu”.
                „W minioną niedzielę we wczesnych godzinach porannych 05.09.2010 r. (ok, godz. 4.35) w Janowie na trasie nr 2 jadący od strony Siedlec samochód ciężarowy marki Volvo z naczepą potrącił stojącego na środku pasa ruchu młodego mężczyznę który poniósł śmierć na miejscu. Pieszym, który w znalazł się na jezdni okazał się 19 – leni mieszkaniec gminy Dębe Wielkie”.
                „W dniu 7 września br. na ul. Warszawskie Przedmieście w Mińsku Mazowieckim kierująca Volkswagenem Golfem kobieta potrąciła, 66 letnią kobitę, mieszkankę Mińska Mazowieckiego. Piesza przechodziła właśnie przez jezdnię w miejscu do tego przeznaczonym ! Potrącona z obrażeniami głowy znalazła się w szpitalu”.

W skali roku tych zdarzeń jest więcej, jednak policjanci robią wszystko, aby było ich jak najmniej. Częstsze patrole Policji, kontrole kierowców i pieszych to jedna strona przeciwdziałania zagrożeniom w ruchu drogowym, jednak to od kierowców i pieszych zależy jak będzie wyglądała częstotliwość zdarzeń drogowych. Bycie przewidywalnym, rozsądnym i jeżdżącym bądź idącym zgodnie z przepisami, jest wyznacznikiem bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym.

/rj/

 

Powrót na górę strony