Aktualności

Nie dajmy się „nabić w butelkę”

Data publikacji 06.09.2010

Aukcyjni oszuści nie próżnują. Do Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim co jakiś czas trafiają osoby „nabite w butelkę”, które skusiła często niższa od rynkowej cena oferowanego towaru. Aby nie ulec złudzeniu i nie paść ofiarą internetowego przestępcy, warto wziąć sobie do serca policyjne wskazówki. Mińscy funkcjonariusze radzą, jak uniknąć przykrości, związanych z finansową wpadką.

Ostatnie zgłoszenia ofiar aukcyjnych przestępców dotyczą różnych towarów. Telefon komórkowy, wersalka czy też złota moneta przyciągnęły zainteresowanie potencjalnych kupców, którzy po wpłaceniu odpowiedniej kwoty, wyczekiwali przesyłki, która w rezultacie nie nadchodziła

W tych sprawach, jak w wielu podobnych, specjaliści od przestępczości gospodarczej prowadzą niejednokrotnie kilkumiesięczny żmudny proces wykrywczy. W większości sprawcy są wykrywani i zatrzymywani. Wymaga to jednak zaangażowania i czasochłonnej pracy dochodzeniowców. Czynności w takich sprawach prowadzi się wspólnie z policjantami z innych jednostek, z całego kraju.

Mińska Policja ostrzega przed podejrzanymi transakcjami zawieranymi za pomocą łącza internetowego. Stróże prawa radzą jak uniknąć finansowych nieprzyjemności, a jeżeli już staniemy się ofiarą aukcyjnego krętacza, jakie kroki przedsięwziąć, aby ułatwić Policji jego namierzenie.

Robiąc zakupy na aukcjach:

  • Bądź ostrożny przy zawieraniu transakcji przez Internet.

  • Uważaj na ,,super okazje". Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny.

  • Dokonując zakupu wybranej rzeczy, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy - sprawdź czy posiada jakieś „negatywy").

  • Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze - to również wskazuje na jego wiarygodność.

  • Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją.

  • Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, zweryfikuj dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym.

  • Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po „kliknięciu" w linkach zawartych w wiadomościach mailowych.

  • Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego.

Gdy już padłeś ofiarą oszustwa:

  • Poinformuj jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu.

  • Zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp.

  • Zgłoś się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej w Twoim miejscu
    zamieszkania jednostki policji.

Zgłaszając się na policję trzeba będzie podać:

  • Datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę.

  • Nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy.

  • Sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres.

  • Sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.

Te rady mają na celu, wzbudzenie ostrożności w podejmowaniu decyzji, w zakupach na aukcjach, szczególnie w przypadkach, kiedy mamy podejrzenie co do wiarygodności oferujących towary. Policyjne przestrogi mają również służyć ograniczeniu zjawiska oszustw internetowych.

dn


 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony