Aktualności

Konferencja „MŁODZIEŻ DLA SIEBIE-BEZPIECZNA JAZDA”

Data publikacji 04.03.2009

Prawie 200 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu mińskiego: Mrozów, Janowa i Mińska Mazowieckiego wzięło udział w konferencji poświęconej młodym adeptom kierownicy, pod hasłem „MŁODZIEŻ DLA SIEBIE-BEZPIECZNA JAZDA”.Prelegentami 4-godzinnej konferencji byli Jacek Kobyliński z siedleckiego WORD-u, podkom. Piotr Wojda z mińskiej drogówki, psycholog Maria Albrechcińska-Oleksiuk i mł. insp. Wojciech Pasieczny, orędownik i propagator bezpiecznej jazdy samochodem.

Dzisiaj o godzinie 9, na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 przy ulicy Sosnkowskiego w Mińsku Mazowieckim, rozpoczęła się konferencja poświęcona bezpiecznej jeździe samochodem, skierowana do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Tłem konferencji była wystawa zdjęć pokazujących tragiczne skutki i konsekwencje wypadków drogowych, które wydarzyły się na drogach powiatu mińskiego i ruchliwych ulicach Warszawy. W niektórych z nich zginęli też młodzi uczniowie, którzy zdobywali dopiero pierwsze doświadczenia za kierownicą samochodu.

Uroczystą inaugurację konferencji zaintonował Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, który serdecznie powitał wszystkich przybyłych gości, w tym przedstawicieli kierownictwa mińskiej Policji- mł. insp. Dariusza Pergoła, podinsp. Roberta Kokoszkę, Radcę Wydziału Ruchu drogowego Komendy Stołecznej Policji - mł. insp. Wojciecha Pasiecznego, Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej st. Bryg. Andrzeja Belkiewicza, Tomasza Górnego z Wydziału Zarządzania Kryzysowego, nauczycieli i pedagogów, a przede wszystkim zgromadzoną na hali młodzież. Do serdecznych powitań przyłączył się też dyrektor gościnnej szkoły Tomasz Płochocki.

Wstępem do przyszłych prelekcji był pilotażowy film przygotowany przez Zbigniewa Kołaka z mińskiej drogówki, pod tytułem „Szanuj Swoje Życie !!! Pozwól Żyć Innym…”. Przy dźwiękach doskonale dobranej muzyki, niczym w kalejdoskopie przewijały się kadry z obrazkami tragicznych wypadków. Przesłaniem filmu było pokazanie młodym ludziom jak kruche jest ich życie w konfrontacji z miażdżącym metalem. Po wypadkowych klatkach pojawiły się przebitki z miejsc, w których niczym drzewa, wrosły w ziemię krzyże. Niektóre z nich upamiętniały kolegów uczestników konferencji, którzy zginęli na drodze.

Pierwszy wykład należał do dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Jacka Kobylińskiego, który starał się pokazać kierowcom, że ich pierwsze kroki w zdobywaniu doświadczeń jazdy samochodem są bardzo ważne, a bezpieczne poruszanie się autem jest przepustką do dalszego dorosłego życia. Wśród informacji, które prelegent przekazał młodzieży znalazły się takie jak te, które mówiły o tym ludzie w wieku od 17 do 30 lat, dwa razy częściej od pozostałych powodują drogowe zagrożenie. Dyrektor mówił też o małej tolerancji na drodze, o braku kultury niektórych kierowców, szczególnie tych młodych, którzy powinni w zgodzie z obowiązującymi przepisami zdobywać doświadczenie za kierownicą. Wypowiedź Jacka Kobylińskiego dotyczyła też planowanych zmian w prawodawstwie ruchu drogowego, które mają służyć przede wszystkim zaszczepieniu w kierowcach odruchu bezpiecznej jazdy, a co za tym idzie uzyskania kolejnych uprawnień w określonym wieku. Jacek Kobyliński  chciał swoim bardzo ciekawym wykładem pokazać młodym kierowcom, że lepiej nabywać doświadczenia powoli i bezboleśnie, aby później jeździć bezpiecznie i bezwypadkowo.

W końcu przyszedł czas na mł. insp. Wojciecha Pasiecznego znanego wszystkim policjanta i zapalonego podróżnika. Propagator drogowego bezpieczeństwa przywiózł ze sobą maskotkę policyjnego borsuka, która była nagrodą w wygranych quizach i pytaniach. Jego wykład był prowadzony na tle sugestywnej prezentacji pokazującej tragiczne skutki niewłaściwego zachowania się na drodze. Młodzież z zapartym tchem słuchała bardzo interesującego wykładu, który obfitował w liczne przerywniki zdjęciowe i filmowe. Prelekcja zakończyła się słowami „Warto mieć marzenia, bo życie to nie wirtualna gra, jest tylko jedno i warto je przeżyć”.

O drogowych niebezpieczeństwach mówił też podkom. Piotr Wojda, Naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego, który omówił stan zagrożenia wypadkami w powiecie mińskim. On również chciał pokazać młodzieży ogrom niebezpieczeństw czyhających na młodych, niedoświadczonych kierowców. Piotr Wojda posiłkował się słowami Sobiesława Zasady, znanego kierowcy rajdowego, który był przeciwnikiem niebezpiecznej jazdy. Szef drogówki podkreślił zaangażowanie policjantów w krzewienie zasad bezpieczeństwa, chciał ukazać również to, że dzięki dokładnym kontrolom drogowym, eliminuje się część zagrożenia, pokazując jak niewłaściwe jest łamanie drogowych norm.

Ostatni wykład należał do psycholog Marii Albrechcińskiej – Oleksiuk, która przedstawiła wynik ankiet wypełnianych przed konferencją przez młodzież, która odpowiadała na pytania, mające na celu zbadać sposób podejścia młodzieży do przestrzegania i akceptowania prawa drogowego.

Na zakończenie przypomniał o sobie kolejny raz Wojciech Pasieczny, który pokazał słuchaczom program do symulacji zdarzeń drogowych. Na jego tle pokazywał jak niebezpiecznych sytuacji można byłoby uniknąć, gdyby kierowca na przykład: wykonałby właściwy manewr na drodze.

            Konferencja pokazała jak wiele stron jest zaangażowanych w tak szczytną ideę,

jaką jest propagowanie zasad bezpieczeństwa drogowego.

dn

 

 

Powrót na górę strony