Aktualności

Debata o bezpieczeństwie w gminie Mińsk Mazowiecki

Data publikacji 05.07.2016

Kolejna debata społeczna z cyklu tegorocznych spotkań ze społeczeństwem, w których uczestniczy kierownictwo mińskiej komendy, odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Mińsku Mazowieckim. W debacie wzięli udział radni, sołtysi oraz mieszkańcy. Wyrażono wspólny pogląd, że tego rodzaju spotkania są jak najbardziej potrzebne. Przy okazji debaty, jej uczestnicy złożyli na ręce policjantów wnioski o podjęcie działań mających pomóc poprawie bezpieczeństwa mieszkańców gminy Mińsk Mazowiecki. Poruszono szereg tematów związanych zarówno z bezpieczeństwem w miejscu zamieszkania, jak również z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim nadkomisarz Bartłomiej Dydek wspólnie z Wójtem mińskiej gminy Antonim Januszem Piechoskim, zorganizowali debatę społeczną, na którą zaprosili mieszkańców gminy Mińsk Mazowiecki, a także radnych i sołtysów. W debacie wzięła udział Jolanta Bąk – Przewodnicząca Rady Gminy Mińsk Mazowiecki, a także naczelnicy: wydziału ruchu drogowego - nadkomisarz Piotr Wojda oraz prewencji - komisarz Wojciech Korzeń. W debacie wzięło udział kilkanaście zainteresowanych bezpieczeństwem osób.

Debatę rozpoczął moderator, którym był oficer prasowy – komisarz Daniel Niezdropa. Policyjny prelegent przedstawił analizę stanu zagrożenia przestępczością na terenie mińskiej gminy oraz działania prewencyjne jakie podejmują policjanci w  celu przeciwdziałania występowaniu zagrożeń.

Na początku debaty, zanim jej uczestnicy przystąpili do składania wniosków, postulatów i spostrzeżeń, nadkomisarz Piotr Wojda z drogówki przedstawił, jakie działania dotychczas podjęli policjanci po przyjęciu wniosków od radnych na ostatniej sesji gminnej. Piotr Wojda przedstawił statystykę zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt i omówił działania drogówki, polegające na prowadzeniu kontroli prędkości, w miejscach, które na sesji zostały Policji wskazane.

Do wniosków o podjęcie działań prewencyjnych odniósł się następnie komisarz Wojciech Korzeń, zapewniając że policjanci pojawiali się w miejscach, skąd dochodziły sygnały społeczne, zwracając uwagę na rejon sklepów, gdzie miał  być spożywany alkohol.

Po wystąpieniach wspomnianych policjantów, radni, sołtysi oraz mieszkańcy, a także wójt i przewodnicząca rady gminy, kolejno zabierali głos, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na temat dziedzin i miejsc, w których należy podjąć bezpośrednie działania w celu poprawy bezpieczeństwa publicznego.

Oto wnioski, jakiego złożyli uczestnicy debaty społecznej:

  • postulowano podjęcie działań, mających na celu przeciwdziałanie zjawisku niepilnowania zwierząt, szczególnie psów, które wybiegając z posesji mogą stwarzać zagrożenie dla innych osób oraz uczestników ruchu drogowego.
  • postulowano podjęcie działań prewencyjnych - skierowanie dodatkowych patroli, w szczególności w okresie wakacyjnym na trasie Budy Janowskie do stacji w Barczącej, gdzie wracająca z dyskoteki młodzież zakłóca ciszę nocną, dopuszcza się wybryków chuligańskich, zrywane są niejednokrotnie oznaczenia ulic.
  • postulowano skierowanie patroli prewencyjnych na teren stacji kolejowej w Barczącej, gdzie w rejonie stacji na peronach mają miejsce sytuacje pokazujące złe zachowanie młodzieży spożywanie alkoholu itd.
  • postulowano o przeprowadzenie kontroli prędkości w drodze powiatowej w Wiciejowie, a także w rejonie kościoła w Budach Barcząckich.
  • postulowano o przeprowadzenie kontroli prędkości na drodze w Maliszewie.
  • postulowano przeprowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych w celu uświadamiania pieszych w kwestii przestrzegania przez nich przepisów ruchu drogowego oraz uczenia ich właściwego zachowania podczas przechodzenia przez jezdnię.
  • postulowano egzekwowanie przestrzegania przepisów przez rowerzystów, szczególnie w sytuacjach, kiedy przejeżdżają oni przez przejścia dla pieszych.
  • postulowano o pomoc Policji w kontakcie z GDDKiA w celu porozumienia się co do stworzenia rozwiązań, mających poprawić bezpieczeństwo pieszych między Arynowem a Brzózem, z uwagi na brak chodnika i utrudnione korzystanie z pobocza przy drodze krajowej nr 50.
  • postulowano o zawnioskowanie do Inspekcji Transportu Drogowego o objęcie systemem radarowym miejscowości Brzóze, pomiędzy ulica Kościelną i ulicą Szkolną.
  • postulowano prowadzenie kontroli prędkości w Dłużce przy wyjeździe z lasu oraz w Wólce Mińskiej.
  • postulowanie egzekwowanie przepisów wobec rowerzystów, którzy nie korzystają bądź nie posiadają wymaganego oświetlenia.
  • postulowane o częstszy kontakt dzielnicowego z mieszkańcami.
  • postulowano o prowadzenie działań kontrolnych na terenie gminy, w związku z  brakiem tabliczek z oznaczeniem posesji oraz egzekwowanie przez policjantów tego obowiązku od mieszkańców.
  • postulowano o prowadzenie kontroli prędkości na ulicy Mazowieckiej w rejonie drogi prowadzącej do Karoliny, w godzinach rannych.
  • postulowano o zwiększenie patroli prewencyjnych i nadzoru prewencyjnego nad terenem, na którym znajduje się przedszkole gminne w Nowych Osinach.

Podsumowując debatę społeczną, zarówno Komendant jak i Wójt wyrazili wspólny pogląd, że takie przedsięwzięcie jest potrzebne. Komendant zachęcał mieszkańców do udziału w akcji znakowania rowerów i prosił o przekazywanie Policji wszelkich sygnałów na temat miejsc zagrożonych oraz sytuacji, w których działanie interwencyjne Policji byłoby niezbędne i potrzebne.

„Chronić i służyć”  - takie motto przekazał na zakończenie debaty nadkomisarz Bartłomiej Dydek, podkreślając, że głównym zadaniem Policji jest służba dla mieszkańców i skuteczne budowanie właściwego poziomu bezpieczeństwa.

dn

Powrót na górę strony