Aktualności

„Żebractwo” to też forma handlu ludźmi - warto powiadomić Policję

Data publikacji 18.10.2017

Policjanci z mińskiej komendy monitorują przez cały czas zagrożenia związane z handlem ludźmi, a w szczególności żebractwo, do którego mogłyby być przymuszane bądź wykorzystywane osoby w różnym wieku, zarówno dorośli, jak i dzieci. Do tej pory w powiecie mińskim nie odnotowano przypadku żebractwa, do którego zmuszano kogoś jakąś presją bądź groźbą. Policjanci pragną uczulić społeczeństwo na fakt, że takie zagrożenia mogą pojawić w każdej chwili. Dlatego funkcjonariusz apelują o bezzwłoczne powiadamianie Policji o sytuacjach, w których dochodzi do żebractwa. Policjanci zapewniają, że dokładnie sprawdzą każdy sygnał i skontrolują osoby trudniące się tym procederem.

O tym, że żebractwo może być jedną z form handlu ludźmi mówi art. 115 § 22 kodeksu karnego:

Handlem ludźmi jest werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem:

  1. przemocy lub groźby bezprawnej,
  2. uprowadzenia,
  3. podstępu,
  4. wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
  5. nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,
  6. udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą.

– w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy. Jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego, stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte metody lub środki wymienione w pkt 1–6.

Odpowiedzialność karną za takie przestępstwa określa natomiast art. 189a § 1 kodeksu karnego: „Kto dopuszcza się handlu ludźmi, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3”.

Policjanci radzą aby nie bagatelizować sytuacji, w których widzimy osoby żebrzące na ulicy, bądź przed obiektami użyteczności publicznej, urzędami, przychodniami, kościołami. Wiele z tych osób może być przymuszanych do takiego procederu.

Dlatego policjanci apelują o wszelkie sygnały oraz informacje w tym zakresie, szczególnie takie które mówią o podejrzeniu wykorzystywaniu ludzi do żebractwa. Można skorzystać z następujących form kontaktu:

  • oficer dyżurny tel. 25 759 72 00
  • alarmowe 997, 112
  • kierownik rewiru dzielnicowych tel. 25 759 60 04 lub 600 997 001
  • wydział kryminalny tel. 25 759 72 64
  • e-mail: oficer.prasowy.minsk-maz@ksp.policja.gov.pl

dn

Powrót na górę strony