Aktualności

Zlikwidowana nielegalna wytwórnia papierosów pod Warszawą, trzy areszty w sprawie

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją mińskiej komendy wspólnie z policjantami wydziału kryminalnego wspomagani przez wydział realizacyjny Komendy Stołecznej Policji, zlikwidowali nielegalną wytwórnię papierosów działającą na terenie jednej z podwarszawskich miejscowości. W sprawie nadzorowanej przez mińską prokuraturę oraz Prokuraturę Okręgową w Siedlcach zatrzymano 8 osób, którym przedstawiono zarzut współudziału w nielegalnej produkcji papierosów, w tym czterem podejrzanym zarzucono działalność w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Tymczasowo aresztowano 3 osoby: 39-letniego obywatela Ukrainy, 37-letniego obywatela Armenii i 47-letniego mieszkańca Warszawy. Wobec dwóch osób zastosowano inne środki zapobiegawcze. Dwojgu podejrzanych, obywatelom Armenii przedstawiono zarzut kierowania grupą przestępczą.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją mińskiej komendy w wyniku pracy operacyjnej wpadli na trop nielegalnej wytwórni papierosów. Funkcjonariusze ustalili i namierzyli prywatną posesję w jednej z podwarszawskich miejscowości, gdzie miała znajdować się nielegalna „manufaktura”.

Policjanci zaplanowali akcję, podczas której mieli zatrzymać osoby biorące udział w opisywanym procederze i zdobyć dowody, które miały wskazywać na przestępczą działalność, w wyniku której największe straty ponosił Skarb Państwa.

Do wspólnej akcji policjanci zajmujący się zwalczaniem między innymi opisywanej przestępczości akcyzowej, zaangażowali kryminalnych oraz policyjnych komandosów z wydziału realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji.

Policyjne wejście na posesję i do budynku, w którym miała znajdować się tytoniowa fabryka, całkowicie zaskoczyło, jak się później okazało pracujących tam zagranicznych pracowników.

Podczas realizacji policjanci zabezpieczyli 10 tysięcy paczek papierosów oraz półprodukty służące do ich produkcji, w tym 100 tysięcy kartonowych pudełek, 150 kilogramów papierowych wkładów do paczek papierosów, folie i narzędzia służące do produkcji oraz specjalistyczną tzw. foliarkę do paczek. 

W sprawie łącznie ustalono i namierzono 8 podejrzanych, 5 obywateli Ukrainy, 2 obywateli Armenii i 1 mieszkańca Warszawy. Czterech obywateli Ukrainy pracujących w nielegalnej wytwórni usłyszało zarzut współudziału w nielegalnej produkcji papierosów, natomiast pozostała czwórka w tym: Polak, Ukrainiec i dwóch Ormian odpowiedzą za współudział w grupie przestępczej, z czego Ormianie za kierowanie grupą.

Wobec trójki podejrzanych: 39-letniego obywatela Ukrainy, 37-letniego Ormianina i 47-letniego mieszkańca Warszawy, sąd zastosował tymczasowy areszt. Wobec dwóch 37-latków, jednego z Ukrainy oraz drugiego z Armenii prokurator zastosował środki zapobiegawcze, między innymi: policyjny dozór, zakaz opuszczania kraju, a dodatkowo wobec Ormianina poręczenie majątkowe.

Za kierowanie grupą grozi podejrzanym kara do 10 lat pozbawienia wolności, a za udział w jej strukturach do 5 lat więzienia.

Policjanci wspólnie z prokuratorem jeszcze pracują przy tej sprawie. Ma ona charakter rozwojowy.

dn

 • Policyjna realizacja pod Warszawą
 • Policyjna realizacja pod Warszawą
 • Policyjna realizacja pod Warszawą
 • Policyjna realizacja pod Warszawą
 • Policyjna realizacja pod Warszawą
 • Policyjna realizacja pod Warszawą
 • Policyjna realizacja pod Warszawą
 • Policyjna realizacja pod Warszawą
 • Policyjna realizacja pod Warszawą
 • Policjant z aresztowanym 37-letnim obywatelem Armenii
 • Policjant z aresztowanym 47-letnim mieszkańcem Warszawy
 • Policjant z aresztowanym 39-letnim obywatelem Ukrainy