Aktualności

Policjantka i strażnik miejski spotkali się z gimnazjalistami w Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Mińsku Mazowieckim

Data publikacji 10.04.2017

Funkcjonariusze z „Patrolu Szkolnego” oprócz zadań prewencyjnych i służby patrolowej w rejonach szkół oraz w miejscach gromadzenia się młodzieży, prowadzą regularne spotkania w szkołach Mińska Mazowieckiego. W ostatnim czasie funkcjonariusze realizowali prelekcje związane tematycznie z cyberprzestępczością i zagrożeniami w sieci. Starszy sierżant Jolanta Pronobis wspólnie z inspektorem Robertem Szostakiem przeprowadzili takie lekcje dla gimnazjalistów w Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Mińsku Mazowieckim. W zajęciach wzięło udział prawie 150 uczniów. Policjanci przestrzegali młodzież przed zawieraniem podejrzanych znajomości w internecie i zwracanie uwagi na aplikacje sieciowe, szczególnie te, które mogą wywierać presję na psychikę młodych ludzi.

Profilaktyka w szkołach powiatu mińskiego ma charakter regularnych i systematycznych wręcz spotkań realizowanych przez policjantów zajmujących się profilaktyką w ramach zespołu do spraw nieletnich i patologii. Funkcjonariusze nie tylko odpowiadają na zaproszenia i wnioski szkół, również sami wychodzą z inicjatywą i umawiają spotkania edukacyjne z młodzieżą.

W spotkaniach oprócz policjantek wyznaczonych do profilaktyki szkolnej, uczestniczą też strażnicy miejscy, a także dzielnicowi, którzy w ten sposób zacieśniają współpracę z lokalnymi społecznościami, między innymi poprzez kontakt z placówkami oświatowymi, znajdującymi się w ich rejonach służbowych.

Odbiorcami profilaktycznych treści edukacyjnych na temat zagrożeń byli tym razem gimnazjaliści z Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Mińsku Mazowieckim. Starszy sierżant Jolanta Pronobis wspólnie ze strażnikiem miejskim inspektorem Robertem Szostakiem przeprowadzili 3 wykłady na temat cyberzagrożeń dla prawie 150 uczniów.

Mundurowi prowadzący zajęcia z młodzieżą omawiali wszystkie zagrożenia, jaki mogą wynikać z nieumiejętnego korzystania zasobów internetowych. Policjantka szczególnie akcentowała i apelowała o ostrożność i ograniczone zaufanie w stosunku do nieznajomych poznanych w sieci i nie przesyłanie im żadnych zdjęć oraz innych informacji, które mogłyby posłużyć nieuczciwym osobom do wyrządzenia krzywdy osobistej i straty finansowej.

Jednym z poruszanych tematów było korzystanie z aplikacji sieciowych udostępnianych na portalach społecznościowych. Omawiając te kwestie, policjantka zaapelowała, aby nie ulegać sugestii i nie dać się wciągnąć w żadną grę, szczególnie taką, która miałaby zmuszać młodego człowieka do wykonywania różnych zadań, a nawet do samookaleczania się i zadawania sobie bólu.

Jolanta Pronobis i Robert Szostak na zakończenie przypomnieli młodzieży, że lepiej być ostrożnym niż później żałować nieprzemyślanych decyzji i skutków niewłaściwego korzystania z internetu.

dn

Powrót na górę strony