Aktualności

„112 w kolejce po życie” - jak rozważnie korzystać z numeru alarmowego

Policjanci z mińskiej komendy zajmujący się profilaktyką szkolną zachęcają szkoły i placówki oświatowe do prezentowania młodzieży filmu edukacyjnego „112 w kolejce po życie”, który powstał przy wsparciu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego i może być wykorzystywany na terenie całego kraju, zarówno podczas zajęć prowadzonych przez nauczycieli w szkołach, jak również w czasie policyjnych wykładów i prelekcji o bezpieczeństwie. Przesłaniem tego filmu jest podniesienie świadomości wszystkich obywateli, a szczególnie młodych ludzi, w kwestii rozważnego korzystania z numeru alarmowego 112, tylko i wyłącznie w sytuacji zagrożenia ludzkiego życia, zdrowia i mienia. Celem kampanii społecznej, którą promuje ten film jest wyeliminowanie fałszywych i bezzasadnych zgłoszeń, które niejednokrotnie blokują dostęp do tego numeru. Numer 112 to nie infolinia służąca żartom i wygłupom, a centrum pomocy w nagłych przypadkach i to właśnie wszyscy powinni zrozumieć.

Policjanci zajmujący się profilaktyką szkolną w mińskiej komendzie podczas każdej prelekcji i wykładu dla dzieci oraz młodzieży podkreślają znaczenie i wagę numeru alarmowego 112, przypominając, że jest to numer, z którego należy korzystać wyłącznie wtedy, kiedy zagrożone jest zdrowie, życie i mienie. Osoby, które wykorzystują ten numer w sposób złośliwy i bezmyślny, muszą zrozumieć, że uniemożliwiają szybkie dodzwonienie się tym osobom, które faktycznie potrzebują pomocy.

Dla wzmocnienia przekazu promującego racjonalne korzystanie z numeru alarmowego 112 w województwie kujawsko-pomorskim powstał film edukacyjny pt. „112 w kolejce po życie” mający pokazać,  że jest to numer, z którego korzysta się w ściśle określonym celu, a nie po to, żeby zrobić sobie żart.

Oprócz tego, że film ten mogą wykorzystywać policjanci zajmujący się profilaktyką szkołach, to również sami nauczyciele mogą z niego korzystać podczas zajęć wychowawczych czy też lekcji o bezpieczeństwie.

Według raportu MSWiA, załączonego do tego materiału, w 2016 roku ponad połowa połączeń (ponad 9 milionów) wykonanych na numer alarmowy 112 ze wszystkich ponad 19 milionów zgłoszeń, to połączenia fałszywe, złośliwe bądź niezasadne.

Aby w pełni zrozumieć, że numer alarmowy jest źródłem otrzymania szybkiej pomocy w uzasadnionych przypadkach, zapraszamy do obejrzenia filmu edukacyjnego.

Zachęcamy też do zapoznania się z raportem MSWiA - na temat funkcjonowania systemu powiadamiania ratunkowego (nr 112) w 2016 roku.

dn