Aktualności

Zakończono śledztwo przeciwko podejrzanym o udział w lokalnym „narkobiznesie”

Data publikacji 03.08.2017

Po dwóch latach dokładnej pracy operacyjnej i śledczej prowadzonej przez policjantów z wydziału kryminalnego i wydziału dochodzeniowo śledczego mińskiej komendy oraz prokuratorów z Prokuratury Rejonowej w Mińsku Mazowieckim i Prokuratury Okręgowej w Siedlcach, zakończono sprawę dotyczącą przestępstw narkotykowych popełnianych na terenie Mińska Mazowieckiego. W sprawie przedstawiono łącznie 19 zarzutów karnych, dotyczących między innymi: udziału w obrocie środkami odurzającymi, udzielania środków odurzających w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i posiadania znacznej ilości narkotyków. Czterech z dziewięciu podejrzanych usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Podczas policyjnych realizacji zabezpieczono u podejrzanych kilka kilogramów narkotyków, w tym mefedron, amfetaminę i marihuanę. Teraz wszyscy będą odpowiadać przed sądem.

Mińscy kryminalni specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości narkotykowej pracowali na przestrzeni ostatnich 2 lat przy sprawach dotyczących przestępstw narkotykowych popełnianych na terenie Mińska Mazowieckiego. Podczas kilku spektakularnych policyjnych realizacji, w których wzięli udział policyjni antyterroryści z Centralnego Biura Śledczego Policji i Komendy Stołecznej Policji, a także przewodnicy z psami do wyszukiwania narkotyków, zabezpieczono kilka kilogramów środków odurzających. Policjanci zabezpieczyli miedzy innymi kilogram mefedronu, prawie kilogram amfetaminy, a także kilkaset gramów marihuany.

Przy sprawie oprócz śledczych, najpierw z Prokuratury Rejonowej w Mińsku Mazowieckim, a później Prokuratury Okręgowej w Siedlicach, przez przeszło dwa lata zaangażowani byli wspólnie kryminalni i dochodzeniowcy, ustalając i zatrzymując kolejne osoby, w związku z podejrzeniem współudziału w lokalnym „narkobiznesie”.

Śledztwo zostało zakończone, a sprawę skierowano z aktem oskarżenia do sądu. W wyniku czynności prowadzonych przez policjantów i śledczych, przedstawiono 9 podejrzanym 19 zarzutów karnych. Byli to mężczyźni w wieku od 21 do 34 lat, w zdecydowanej większości mieszkańcy Mińska Mazowieckiego.

Zebrany przez policjantów i śledczych materiał dowodowy, pozwolił na przedstawienie podejrzanym między innymi zarzutów takich jak: udziału w obrocie środkami odurzającymi, udzielania środków odurzających w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz posiadania znacznej ilości narkotyków. Czterech podejrzanych usłyszało dodatkowo zarzuty karne udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Teraz sprawą zajmie się sąd. Podejrzanym mogą grozić wysokie kary określone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, a za sam udział w obrocie polegającym na wprowadzaniu do obrotu znacznych ilości środków odurzających, nawet kary do 12 lat pozbawienia wolności.

dn