Aktualności

Policyjne wystąpienia i nominacje na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku

Data publikacji 26.09.2017

„Bezpieczeństwo stoi na wysokim poziomie, jednak aby osiągnąć cel, trzeba cały czas pracować” – tymi słowami młodszy inspektor Sebastian Ciastoń podsumował wystąpienia naczelników drogówki i wydziału specjalizującego się w rozpoznawaniu zjawisk patologii społecznej podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, której przewodniczył Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński. Podczas komisji omówiono skuteczność działań Policji oraz innych służb w zakresie ograniczania zjawiska przemocy w rodzinie oraz dostępność opieki psychologicznej i psychiatrycznej dla ofiar przemocy. Drugim ważnym tematem była ocena stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz działania majce na celu zapewnienie bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Podczas komisji starosta wręczył nominacje na kolejną 3-letnią kadencję.

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku jest organem opiniodawczo-doradczym Starosty Mińskiego, powołanym w celu realizacji zadań starosty w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz zadań określonych w ustawach w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.

W posiedzeniach takiej właśnie komisji, której przewodniczy Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, biorą cyklicznie udział komendanci mińskiej komendy. Na ostatnim posiedzeniu obecni byli: Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim nadzorujący pion prewencji młodszy inspektor Sebastian Ciastoń, podinspektor Piotr Wojda Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego i Naczelnik Wydziału ds. Wykroczeń, Nieletnich i Patologii podinspektor Piotr Słoński.

Ostatnia komisja miała charakter szczególny, bo Starosta Miński wręczył jej członkom nominacje na kolejną 3-letnią kadencję. Wśród nich znaleźli się kolejny raz podinspektorzy: Piotr Wojda i Piotr Słoński.

Po nominacjach przyszedł czas na realizację zaplanowanego porządku obrad. Pierwszym tematem była przemoc w rodzinie w aspekcie działań Policji oraz działania służb, w tym głownie powiatowej służby zdrowia i Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w zakresie udostępniania pomocy psychologicznej i psychiatrycznej pokrzywdzonym wyniku tego negatywnego zjawiska.

Kolejno głos zabierali: Mieczysław Romejko ze Szpitala Powiatowego, Elżbieta Kowalik Wirowska z mińskiego MOPS-u, a po nich podinspektor Piotr Słoński, który przedstawił statystykę policyjną dotyczą niebieskich kart i omówił zasady współpracy Policji z innymi instytucjami, w zakresie rozpoznawania i eliminowania zjawiska przemocy w rodzinie oraz pomocy jej ofiarom.

Kolejne wystąpienie należało do Justyny Rutkowskiej Zastępcy Dyrektora Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim, która przedstawiła zakres prowadzonej działalności oraz ofertę pomocy świadczonej przez poradnię na rzecz osób dotknietych przemocą w rodzinie.

Następnie dyskutowano i dzielono się swoimi spostrzeżeniami, miedzy innymi na temat udziału dzielnicowych w spotkaniach grup roboczych, dostępności opieki psychiatrycznej, prowadzenia kampanii informacyjnych czy też skierowania wniosków do lokalnych posłów.

Druga część posiedzenia komisji dotyczyła bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Niezwykle szczegółową prezentację w tym zakresie przedstawił podinspektor Piotr Wojda, który oprócz statystyki zdarzeń drogowych i tendencji spadkowej w tym zakresie, zwrócił uwagę na wzrost efektywności pracy drogówki w zakresie ujawniania wykroczeń drogowych i przeciwdziałania zdarzeniom z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz działań i akcji Policji prowadzonych na rzecz ich bezpieczeństwa.

Podinspektor Piotr Wojda podkreślił, że coraz więcej ludzi reaguje na niewłaściwe zachowania na drodze, w tym jazdę po alkoholu i powiadamia Policję o wszelkich podejrzanych zachowaniach na drodze.

Podczas kolejnej dyskusji zwrócono uwagę na potrzebę rozwijania profilaktyki w szkołach, tworzenie nowych rozwiązań mających przeciwdziałać zagrożeniom, poprzez zmiany w infrastrukturze drogowej czy tez montaż fotorejestratorów, nie tylko mierzących prędkość, ale też ujawniających przejeżdżanie na czerwonym świetle. Omówiono również planowane działania w związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych i realizowaną w tym zakresie Akcją „ZNICZ”.

Po zakończeniu policyjnych wystąpień, głos zabrał młodszy inspektor Sebastian Ciastoń, który powiedział: „bezpieczeństwo stoi na wysokim poziomie, jednak aby osiągnąć cel, trzeba cały czas pracować”. Zapewnił też: „dołożę wszelkich starań, aby poziom bezpieczeństwa był jak najlepszy”. W ocenie komendanta w całym powiecie mińskim: „wszyscy dobrze współpracują”.

Do słów komendanta odniósł się Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, który podziękował i powiedział, że „samorządowcy byli zawsze otwarci na współpracę”, dodając: „z naszej strony będziemy czynić wszystko, aby bezpieczeństwo mieszkańców wzrastało z każdym dniem naszej pracy”.

Policjanci z Mińska Mazowieckiego otrzymali podczas komisji serdeczne podziękowania za szkolenia strażaków ochotników w zakresie regulacji ruchem drogowym od Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim starszego brygadiera Pawła Parobczaka.

W posiedzeniu uczestniczyły następujące osoby: Antoni Jan Tarczyński Starosta Miński, mł. insp. Sebastian Ciastoń Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim,  podinsp. Piotr Słoński Naczelnik Wydziału ds. Wykroczeń, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim, podinsp. Piotr Wojda Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim, nadkom. Daniel Niezdropa Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim, st. bryg. Paweł Parobczak Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim, Marek Sęktas Prokurator Rejonowy w Mińsku Mazowieckim, Marcin Tomasz Jakubowski Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki, Hanna Wocial Wójt Gminy Jakubów, Krzysztof Kalinowski Wójt Gminy Dębe Wielkie, Andrzej Krasuski radny Rady Powiatu Mińskiego, Grzegorz Wyszogrodzki radny Rady Powiatu Mińskiego, Artur Więckowski  Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim, Mieczysław Romejko Z-ca Dyrektora ds. lecznictwa Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim, Andrzej Belkiewicz Doradca Starosty ds. Bezpieczeństwa, Tomasz Górny Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim, Justyna Rutkowska Z-ca Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim, Elżbieta Kowalik-Wirowska Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Mińsku Mazowieckim.

dn

Powrót na górę strony