Aktualności

Chciała „kryć” męża, a usłyszała zarzut składania fałszywych zeznań

Data publikacji 07.10.2017

Nie powiódł się „plan” wprowadzenia w błąd policjantów z mińskiej komendy zajmujących się sprawami kolizji drogowych. Podejrzany o udział w zdarzeniu drogowym, który miał orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, wskazał swoją żonę, jako tą która kierowała samochodem. Prawda wyszła jednak na jaw. Policjanci z mińskiej dochodzeniówki zgromadzili materiał dowodowy, który wstępnie uprawdopodobnił popełnienie czynu zabronionego. Ostatecznie 62-letni mieszkaniec powiatu mińskiego usłyszał zarzut złamania sądowego zakazu, natomiast jego 61-letnia żona zarzut składania fałszywych zeznań. Obydwoje przyznali się do zarzucanych im czynów i skorzystali z możliwości dobrowolnego poddania się karze.

W centrum Mińska Mazowieckiego miała miejsce kolizja drogowa. Samochód wyjeżdzający z parkingu, którym kierował mężczyzna w średnim wieku zahaczył o inny pojazd. Kierowca odjechał z miejsca. Pokrzywdzona dowiedziała się jednak, jakie to było auto i że kierował nim mężczyzna.

Sprawa trafiał do policjantów z wydziału do spraw wykroczeń, nieletnich i patologii. Policjanci wezwali 62-letniego właściciela samochodu – mieszkańca powiatu mińskiego, który zaprzeczył, aby to on jeździł samochodem. Według niego samochód użytkowała 61-letnia żona, która zresztą potwierdziła ten fakt. Opisywany mężczyzna, jak sprawdzili policjanci miał sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.

Policjanci przekazali sprawę do dochodzeniówki, ponieważ z analizy materiałów, wynikało, że opisywana kobieta złożyła prawdopodobnie fałszywe zeznania.

Śledczy połączyli wszystkie fakty i zebrali materiał dowodowy, który wykazał, że faktycznie doszło do zeznania nieprawdy.

Sprawa zakończyła się przedstawieniem zarzutów: załamania sądowego zakazu dla 62-latka i zarzutu składania fałszywych zeznań dla jego żony.

W opisywanym przypadku z małej kolizji zrobiła się sprawa kryminalna. Dlatego warto pamiętać, że przed każdym przesłuchaniem - policjant informuje świadka o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy bądź zatajenie prawdy.

dn