Aktualności

Odpowie za blokowanie numeru alarmowego

Data publikacji 22.11.2017

Od 18 listopada weszła w życie nowelizacja art. 66 kodeksu wykroczeń, nakładająca sankcje na te osoby, które do tej pory wykorzystywały linię alarmową zgłaszając sytuacje, które niejednokrotnie nie wymagały interwencji służb, czym wywoływały niepotrzebną reakcję organów stojących na straży prawa i służb ratowniczych, a tym samym blokowały linię, uniemożliwiając połączenie się tym osobom, które mogły potrzebować natychmiastowej pomocy. Jedna z mieszkanek Mińska Mazowieckiego zgłosiła, że sąsiadka zakłóca jej nocny spoczynek, smażąc kotlety w kuchni. Policjanci nie potwierdzili tego zgłoszenia, sporządzając dokumentację, która będzie podstawą do prowadzenia czynności wyjaśniających w kierunku złożenia w sądzie wniosku o ukaranie kobiety blokującej linię alarmową.

W dniu 18 listopada tego roku weszła w życie nowelizacja artykułu 66 Kodeksu Wykroczeń, sankcjonująca te zachowania, które powodują, że blokowane są linie do służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne i służb ratunkowych, którym zgłaszane są sytuacje, nie znajdujące potwierdzenia w rzeczywistości. Wynikają one z ludzkiej złośliwości, braku wyobraźni, a także braku zrozumienia dla tych ludzi, dla których faktycznie przeznaczone są numery alarmowe.

O sankcjach wynikających ze zmiany prawa może przekonać się niebawem jedna z mieszkanek Mińska Mazowieckiego, która zgłosiła interwencję na numer alarmowy i wezwała policjantów, bo sąsiadka miała zakłócać jej nocny spoczynek. Miało jej przeszkadzać smażenie kotletów.

Policjanci zweryfikowali zgłoszenie, nie potwierdzając, że doszło do naruszenia prawa. Interwencja zakończyła się sporządzeniem dokumentacji, w oparciu o którą przeciwko blokującej linię alarmową, może być w najbliższym czasie sporządzony wniosek o ukaranie do sądu.

Tak określa to teraz art. 66 par. 1 kodeksu wykroczeń (w brzmieniu od 18 listopada 2017 r.):

Kto:

1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję

użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,

2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego

— podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

dn

Powrót na górę strony