"Lód jest kruchy" zobacz filmik profilaktyczny - Aktualności - KPP w Mińsku Mazowieckim

Aktualności

"Lód jest kruchy" zobacz filmik profilaktyczny

Z uwagi na warunki atmosferyczne i zbliżający się czas zmiany pogody, ostrzegamy o niebezpieczeństwach związanych z wchodzeniem na kruchy lód pokrywający zbiorniki wodne. Zachęcamy do obejrzenia filmiku profilaktycznego przygotowanego przez funkcjonariuszy Komisariatu Rzecznego, we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Strażą Miejską, Ratownikami Anikar oraz Strażą Pożarną.

Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze wiąże się z ryzykiem. Czyjaś obecność na lodzie nie może zagwarantować bezpieczeństwa innym osobom.  Grubość i wytrzymałość lodu jest zmienna i zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od specyfiki samego zbiornika - jego linii brzegowej, głębokości, dopływów czy budowli wodnych. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu poruszanie się po tafli lodu jest śmiertelnie niebezpieczne. Wydostanie się z opresji po zarwaniu się lodu jest bardzo trudne głównie z uwagi na temperaturę wody, która błyskawicznie odbiera osobie w niej zanurzonej potrzebną dla ratunku energię. W wodzie tracimy ciepło 20 razy szybciej niż na powietrzu!

Co roku policjanci apelują o rozsądek podczas wypoczynku w pobliżu zamarzniętych rzek i jezior. Bezpieczne ślizganie się gwarantuje nam tylko sztuczne lodowisko.

Zapraszamy do pobierania i oglądania ze swoimi pociechami przygotowanego przez policjantów filmu edukacyjnego.

 

mz/jf/kc

Pliki do pobrania