Aktualności

Wypadki z udziałem rowerzystów – apelujemy o rozwagę na drodze!

Wczoraj na drogach powiatu mińskiego doszło do kilku zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów. Zdarzenia te kończyły się dla niechronionych uczestników ruchu drogowego - bo tak właśnie określani są m.in. rowerzyści – pobytem w szpitalu w związku z obrażeniami ciała. Dlatego apelujemy o rozsądek i rozwagę na drodze, stosowanie się do znaków drogowych oraz dostosowanie prędkości pojazdu do panujących warunków.

Wczoraj policjanci ruchu drogowego mińskiej komendy, interweniowali w sumie przy trzech zdarzeniach drogowych z udziałem rowerzystów. Z uwagi na brak ochrony jadących rowerzystów, zdarzenia te kończyły się poważnymi obrażeniami ciała.

Do pierwszego zdarzenia doszło rano ok. godziny 05:35, na drodze krajowej nr 50. Kierujący pojazdem ciężarowym Scania z naczepą zderzył się z jadącą rowerem mieszkanką gminy Stanisławów. W wyniku zdarzenia obrażeń ciała doznała rowerzystka, która po przewiezieniu do szpitala pozostała na obserwacji.

Drugie zdarzenie zaistniało niedaleko Kałuszyna w Wąsach ok. godz. 15:10. Doszło do niego najprawdopodobniej, kiedy wyprzedzany przez ciężarowe Volvo, rowerzysta przewrócił się doznając przy tym obrażeń głowy. Policjanci przybyli na miejsce ustalili, że kierujący rowerem mieszkaniec gminy Kałuszyn znajdował się w stanie nietrzeźwości – ponad 1,5 promila alkoholu w organiźmie. Mężczyźnie pomocy udzielało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Po badaniach trafił do szpitala gdzie pozostał na obserwacji.

Ok. godziny 21:30 w Nowodworze doszło do kolejnego zdarzenia z udziałem rowerzysty. Jadący motocyklem Honda mieszkaniec gminy Stoczek Łukowski, najechał na tył kierującego rowerem mieszkańca Warszawy. W wyniku zdarzenia ogólnych potłuczeń ciała doznał rowerzysta, który pozostał w szpitalu na obserwacji.

W opisanych wyżej zdarzeniach, policjanci ustalają i wyjaśniają okoliczności w których doszło do potrąceń. Ponieważ rowerzysta nie jest w jakiś specjalny sposób chroniony przed zderzeniem, zawsze jest duże ryzyko powstania poważnych obrażeń ciała w sytuacji kolizji z innym pojazdem.

Stąd apel policjantów o zachowanie rozwagi na drodze, bezwzględne stosowanie się do przepisów ruchu drogowego i dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Zachęcamy do korzystania podczas jazdy rowerem z kasków ochronnych oraz posiadania elementów odblaskowych przy rowerze jak i przy odzieży.

Jedźmy ostrożnie! Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania, i wzajemny szacunek na drodze.

 

mz

  • Zdarzenie drogowe w miejscowości Brzóze
  • Zdarzenie drogowe w miejscowości Brzóze
  • Zdarzenie drogowe w miejscowości Brzóze
  • Zdarzenie drogowe w miejscowości Wąsy
  • Zdarzenie drogowe w miejscowości Wąsy