Aktualności

15 lat Patrolu Szkolnego

Data publikacji 27.09.2018

Patrol szkolny obchodzi w tym roku swój mały jubileusz. Od chwili kiedy został powołany, minęło 15 lat. W tym czasie policjanci oraz strażnicy miejscy patrolowali miejsca przyszkolne, podejmowali szereg różnych interwencji oraz dbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Wzajemna współpraca na tym polu, przyniosła słowa uznania wśród lokalnej społeczności. Przyczyniła się także, do wypracowania dobrych praktyk, które wykorzystywane dzisiaj rozwiązują wiele problemów.

Nieprzerwanie od 2003 roku, kiedy to ówczesne władze miasta i mińskiej komendy policji powołały do życia „patrol szkolny”, ulicami Mińska Mazowieckiego w dni nauki szkolnej przemieszcza się patrol składający się z policjanta i strażnika miejskiego. Kierownictwo mińskiej policji oraz Straży Miejskiej kontynuują tę szczytną ideę.

Zadaniem patrolu, jest przemieszczanie się miedzy szkołami na terenie miasta i kontrolowanie rejonów przyległych bezpośrednio do szkół, boisk szkolnych. Podejmowaniu interwencji w sytuacjach ujawnienia nieprawidłowości, prowadzeniu działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Przez 15 lat funkcjonowania patrolu szkolnego, z ramienia policji brało w nim udział wielu policjantów. Jednak służbą od początku jego istnienia, może pochwalić się inspektor Robert Szostak ze Straży Miejskiej Miasta Mińsk Mazowiecki. „Służbę w patrolu szkolnym oceniam jako wyróżnienie. Kontakt z młodymi ludźmi daje mi satysfakcję i możliwość bycia „na bieżąco” jeśli chodzi o aktualne zagrożenia czyhające na młodzież. Myślę, że dobrze spełniam stawiane przede mną zadania, a dowodem tego może być chociażby ten jubileusz” – powiedział inspektor Robert Szostak.

W okresie istnienia patrolu, mundurowi brali udział w wielu policyjnych akcjach i przedsięwzięciach jak chociażby „Bezpieczna droga do szkoły”, „Bezpieczne wakacje”, czy wszelkiego rodzaju pikniki rodzinne i festyny. Zorganizowali również i przeprowadzili setki spotkań profilaktycznych z młodzieżą, w czasie których udzielali rad i wskazówek na temat bezpieczeństwa oraz informowali o konsekwencjach i odpowiedzialności prawnej nieletnich. Spotkania z młodzieżą staram się prowadzić dostosowując sposób przekazu i tematykę do wieku uczestników. Czasami podczas takich spotkań zdarzają się zaskakujące pytania, które uświadamiają mi jak bujną fantazję ma młodzież. Cieszę się jednak widząc młodych ludzi stosujących się do zaleceń przekazywanych przeze mnie podczas wcześniejszych spotkań – powiedziała sierżant sztabowy Dominika Witek.

Funkcjonariusze współpracowali z różnymi instytucjami, głownie oświatowymi. Ścisła współpraca ze szkolnymi pedagogami przyniosła w wielu wypadkach konkretną pomoc niejednemu uczniowi. Zachęcamy wszystkie placówki oświatowe do współpracy i włączenie się we wspólną inicjatywę dotyczącą prewencji kryminalnej. Chęć zorganizowania i przeprowadzenia policyjnej pogadanki należy zgłosić pisemnie na adres mińskiej komendy lub mailowo na adres: oficer.prasowy.minsk-maz@ksp.policja.gov.pl.

 

mz

  • Funkcjonariusze patrolu szkolnego podczas wspólnej służby
  • Funkcjonariusze patrolu szkolnego podczas wspólnej służby
  • Funkcjonariusze patrolu szkolnego podczas wspólnej służby
  • Funkcjonariusze patrolu szkolnego podczas wspólnej służby
  • Funkcjonariusze patrolu szkolnego podczas wspólnej służby
  • Funkcjonariusze patrolu szkolnego podczas wspólnej służby
  • Funkcjonariusze patrolu szkolnego podczas spotkania z pedagogiem szkolnym
  • Funkcjonariusze patrolu szkolnego podczas spotkania z pedagogiem
Powrót na górę strony