Aktualności

Szkoliliśmy strażaków z zakresu bezpiecznego poruszania się pojazdami uprzywilejowanymi

Data publikacji 14.12.2018

W dniach 12, 13 i 14 grudnia, policjanci wydziału ruchu drogowego, przeprowadzili szkolenie z zakresu przepisów, praw i obowiązków kierujących pojazdami uprzywilejowanymi dla strażaków Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim. W szkoleniu łącznie wzięło udział ponad 30 strażaków.

Młodszy aspirant Leszek Gizak i starszy sierżant Patryk Kruk z wydziału ruchu drogowego mińskiej komendy, szkolili przez ostatnie trzy dni strażaków z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim. Szkolenie zainicjowane przez kierownictwo mińskiej straży pożarnej wynikało  z chęci osiągania coraz wyższego poziomu wyszkolenia kierowców pojazdów uprzywilejowanych oraz było przejawem bardzo dobrej współpracy między formacjami.

Podczas szkolenia policjanci poruszali takie zagadnienia jak: aktualne przepisy ruchu drogowego, zasady uczestnictwa pojazdu uprzywilejowanego w ruchu drogowym, prawa i obowiązki kierującego takim pojazdem, zasady i zagrożenia związane z użyciem sygnałów uprzywilejowania oraz statystyki i przyczyny wypadków drogowych z udziałem wymienionych pojazdów.

Policjanci dzielili się posiadaną w tym zakresie wiedzą oraz doświadczeniem. Kierowanie pojazdem z włączonymi sygnałami uprzywilejowani nie należy do łatwych zadań. Poruszając się takim pojazdem po drodze, kierujący musi przewidywać zachowania innych uczestników ruchu drogowego i na bieżąco dostosowywać jazdę kierowanego przez siebie auta. Stosować zasadę ograniczonego zaufania i stale być przygotowanym na nieoczekiwane reakcje kierujących. A to wszystko w sytuacji, w której należy sprawnie i bezpiecznie dotrzeć do wyznaczonego miejsca. Wszystkie te elementy omawiane były na przedmiotowym szkoleniu.

Policjanci łącznie przeszkolili strażaków z trzech zmian służbowych w liczbie ponad 30 osób.

 

mz

  • Policjanci podczas szkolenia w Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim
  • Policjanci podczas szkolenia w Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim
  • Policjanci podczas szkolenia w Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim