Aktualności

Podsumowanie działań mińskiej drogówki „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie”

Data publikacji 27.12.2018

Od piątku 21 grudnia do środy 26 grudnia nad bezpieczeństwem na drogach powiatu mińskiego czuwało ponad 250 policjantów wspomaganych przez funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego. Był to czas wzmożonej pracy mundurowych a ich celem było dbanie o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze brali udział w działaniach pod nazwą „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie”. Poniżej prezentujemy jak wspomniana akcja wygląda w liczbach.

Od piątku od godziny 6:00 do środy do północy, na drogach powiatu mińskiego doszło do 33 kolizji oraz jednego wypadku drogowego, w którym rannych zostało 5 osób. Co najważniejsze nie było ofiar śmiertelnych w czasie prowadzonej akcji. Policjanci zatrzymali 8 nietrzeźwych kierujących. Pomimo zakończenia świątecznych działań funkcjonariusze nadal będą zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących i dbali o bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Mińska drogówka, już dzisiaj od wczesnych godzin rannych prowadziła doraźną akcję „alko-driver” ukierunkowaną na ujawnianie nietrzeźwych kierujących. Podczas prowadzonych kontroli wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zastosowali się do obowiązujących przepisów i nikt z kontrolowanych kierujących nie jechał na tzw. „podwójnym gazie”.

Mimo że święta za nami policjanci nadal apelują o ostrożną jazdę i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Pieszym przypominają o obowiązku noszenia odblasków. Dotyczy to nie tylko osób poruszających się po zmroku poza obszarem zabudowanym. Do noszenia odblasków zachęcają również przemieszczających się ulicami miasta. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski nośmy na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

 

mz/ksp