Aktualności

Apel Policji i Straży Pożarnej - zadbajmy o szczelność przewodów kominowych. Wczoraj w pożarze domu zginęła kobieta.

Data publikacji 28.12.2018

Wczoraj, w wyniku pożaru budynku jednorodzinnego w Pustelniku w gminie Stanisławów, śmierć poniosła 63-letnia kobieta. Policjanci pod nadzorem prokuratora rejonowego wykonywali czynności procesowe na miejscu zdarzenia. Funkcjonariusze apelują o sprawdzenie szczelności przewodów kominowych, systemu wentylacji oraz o ostrożne i odpowiedzialne obchodzenie się z ogniem. Nieprzestrzeganie zasad i przepisów przeciwpożarowych może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń.

Wczoraj, chwilę po godz. 11:30, dyżurny Komisariatu Policji w Stanisławowie odebrał zgłoszenie, że w Pustelniku na ul. Warszawskiej, doszło do pożaru budynku jednorodzinnego. Na miejsce natychmiast udali się policjanci, którzy potwierdzili fakt pojawienia się ognia oraz ogromne zadymienie uniemożliwiające wejście do środka. Przybyli strażacy wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, wynieśli z budynku kobietę bez oznak życia. Podjęta natychmiast reanimacja, kontynuowana przez ratownictwo medyczne niestety nie powiodła się. Ofiara to 63-letnia mieszkanka Pustelnika.

Policjanci pod nadzorem prokuratora rejonowego prowadzili czynności procesowe na miejscu zdarzenia. Ich celem było szczegółowe wyjaśnieni przyczyn i okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Jednocześnie policjanci wspólnie ze strażakami apelują aby w trwającym właśnie sezonie grzewczym zadbać o szczelność przewodów kominowych i systemu wentylacji.

Poniżej prezentujemy algorytm postępowania w przypadku zaistnienia pożaru w mieszkaniu:


Jeśli zauważyłeś pożar:

  • zaalarmuj osoby przebywające w mieszkaniu/domu,
  • wyjdź na klatkę schodową i zaalarmuj sąsiadów krzykiem,
  • wezwij straż pożarną,
  • wybierz numer alarmowy 112 lub 998, a po uzyskaniu połączenia spokojnie i wyraźnie powiedz:

– co się pali

– gdzie się pali

– czy zagrożeni są ludzie.

Nie rozłączaj się pierwszy! Dyżurny, który odbierze Twoje zgłoszenie, zada Ci dodatkowe pytania odnośnie zgłaszanego zdarzenia. Zapyta o Twoje imię i nazwisko, dokładny adres lub poprosi o inne informacje, które mogą być przydatne dla strażaków-ratowników. Poczekaj więc aż to dyżurny rozłączy się jako pierwszy, oczywiście pod warunkiem, że nie stanowi to dla Ciebie dodatkowego zagrożenia.

Pamiętaj! Zawsze słuchaj poleceń strażaków!

Co możesz jeszcze zrobić, zanim przyjedzie straż pożarna?

  1. Wyprowadź z mieszkania dzieci i osoby niepełnosprawne.
  2. Jeżeli jest na to czas – weź ze sobą dokumenty oraz niezbędne lekarstwa.
  3. Dbając o własne bezpieczeństwo – spróbuj wyłączyć dopływ gazu i energii elektrycznej oraz usuń z zasięgu ognia materiały palne lub wartościowe rzeczy, a potem zacznij gasić pożar.
  4. Nie otwieraj okien.
  5. Nie dopuść do tego, by pożar odciął Ci drogę ewakuacji.

Jeśli sam nie jesteś w stanie ugasić pożaru, natychmiast opuść mieszkanie, zamykając drzwi jedynie na klamkę – nie zamykaj ich na zamek.

Pożar odciął Ci drogę ewakuacji? Nie panikuj!

  • Idź do pokoju z oknem lub balkonem, znajdującego się jak najdalej od miejsca pożaru.
  • Jeśli to możliwe – zabierz ze sobą mokry ręcznik lub koc wykonany z naturalnych materiałów (lnu, wełny, bawełny itp.) i zamknij za sobą drzwi na klamkę.
  • Wzywaj pomoc przez okno lub z balkonu.
  • Jeśli temperatura i zadymienie wzrastają: połóż się na balkonie, pod oknem, i przykryj szczelnie trudno palnym okryciem wykonanym z naturalnych materiałów.

Więcej porad przeciwpożarowych w linku poniżej:

https://www.straz.gov.pl/porady/bezpieczenstwo_pozarowe_w_domu

 

mz

  • Miejsce działań służb podczas pożaru budynku jednorodzinnego
  • Miejsce działań służb podczas pożaru budynku jednorodzinnego
  • Miejsce działań służb podczas pożaru budynku jednorodzinnego
  • Miejsce działań służb podczas pożaru budynku jednorodzinnego
Powrót na górę strony