Aktualności

Odpowiedzą za wyłudzanie odszkodowań przy ustawianiu „lewych” kolizji

Data publikacji 21.01.2019

Po ponad 2 latach intensywnego śledztwa, dotyczącego powodowania „lewych” kolizji w celu wyłudzenia odszkodowania, w stan oskarżenia postawiono 24 osoby z powiatów mińskiego i wołomińskiego. Oskarżonym przedstawiono od kilu do kilkudziesięciu zarzutów m. in. z art. 298 § 1 kodeksu karnego, a dwóm głównym organizatorom przestępczego procederu po 81 zarzutów. Wyłudzona od ubezpieczycieli kwota może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Mężczyznom może grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności i pokrycie poniesionych przez firmy strat.

Wszystko zaczęło się od zawiadomienia jednej z firm ubezpieczeniowych, która zauważyła nieprawidłowości w dokumentacji dotyczącej ubiegania się o odszkodowania za kolizje. Początkowo zawiadomienie dotyczyło kilku podejrzanych kolizji. W wyniku czynności procesowych mińskich śledczych, ustalono szereg innych zdarzeń drogowych, które w ogóle nie zaistniały. Ponadto mężczyźni biorący udział w tej sprawie fikcyjnie wynajmowali zastępcze samochody, za które później żądali od firm ubezpieczeniowych zwrotu poniesionych kosztów. W trakcie trwania śledztwa zbadano przebieg ponad 100 zgłoszeń kolizji drogowych z lat 2014 – 2017. Efektem tych czynności było zebranie materiału dowodowego, który pozwolił na przedstawienie po 81 zarzutów wyłudzenia odszkodowania dwóm głównym organizatorom przestępczego procederu. Jeden z nich to 33-letni mieszkaniec powiatu mińskiego, drugi 28-letni mieszkaniec powiatu wołomińskiego.

W sumie oskarżeniem objęto 24 osoby, którym przedstawiono od kilku do kilkudziesięciu zarzutów z art. 298 § 1. I 286 § 1 kodeksu karnego. Wyłudzona od ubezpieczycieli kwota może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Na poczet kary zabezpieczono od podejrzanych gotówkę, samochody i mieszkanie.

Mężczyznom może grozić nawet do 8 lat pozbawienia wolności oraz zwrot poniesionych przez firmy strat.

 

mz