Aktualności

Apel Policji i Straży Pożarnej o zaopatrzenie się w czujniki czadu. Ten bezwonny i bezbarwny gaz stanowi śmiertelne zagrożenie.

Data publikacji 06.02.2019

Policjanci i strażacy apelują aby każdy kto posiada w swoim domu urządzenie grzewcze, które w przypadku awarii może wydzielać bezwonny i bezbarwny tlenek węgla, zaopatrzył się w czujnik tego śmiertelnie niebezpiecznego gazu. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie i naszym bliskim bezpieczeństwo.

Niestety wczoraj doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia. W jednym z mieszkań na terenie Mińska Mazowieckiego policjanci wspólnie ze strażakami ujawnili ciała czteroosobowej rodziny w tym dwoje kilkuletnich dzieci. Obecni na miejscu strażacy stwierdzili śladowe ilości tlenku węgla. Prawdopodobną przyczyną zgonu wskazaną przez lekarza było zatrucie czadem.

Okoliczności tego zdarzenia będą szczegółowo wyjaśniane przez Prokuraturę Rejonową w Mińsku Mazowieckim.

W związku z tym tragicznym wydarzeniem kolejny raz apelujemy o zaopatrzenie się w różnego rodzaju czujki dymu, czadu i gazu. Powyższe działania na pewno przełożą się na zwiększenie bezpieczeństwa domowników. Szczególnie teraz kiedy trwa sezon grzewczy.

Poniżej wskazujemy kilka stron internetowych gdzie można znaleźć informacje w zakresie zapobiegania pożarom, oraz sposobów postępowania na wypadek kontaktu z śmiercionośnymi gazami.

https://www.straz.gov.pl/porady/index

http://rcb.gov.pl/alertrcb/zagrozenia-poradniki/nie-dla-czadu

http://rcb.gov.pl/alertrcb

http://www.edukacja.psp.wlkp.pl

 

mz