Zatrzymany za oszustwa na „wnuczka” - Aktualności - KPP w Mińsku Mazowieckim

Aktualności

Zatrzymany za oszustwa na „wnuczka”

Data publikacji 20.02.2019

Policyjni wywiadowcy wspólnie z policjantami z komisariatu z Sulejówka, zatrzymali 22-letniego mieszkańca gminy Halinów, który podejrzany jest o udział w grupie zajmującej się oszustwami seniorów. Mężczyzna miał za zadanie odbierać pieniądze od wskazanych osób starszych i przekazywać swoim „szefom”. Wpadł tuż po tym jak został rozpoznany przez jedną z pokrzywdzonych, podczas odbierania pieniędzy. Kobieta o tym fakcie poinformowała policjantów. Mężczyzna usłyszał pięć zarzutów karnych, najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie śledczym.

W ciągu ostatnich kilkunastu dni do policjantów z Sulejówka docierały sygnały, że na ich terenie dochodzi do prób wyłudzeń pieniędzy metodami na wnuczka czy na policjanta. Funkcjonariusze w każdym tego typu przypadku bardzo szczegółowo sprawdzają przekazane informacje. Ponadto prowadzili działania mające uchronić seniorów przed utratą swoich oszczędności. Między innymi zwrócili się z apelem do księży aby odczytali wiernym list Komendanta Powiatowego Policji przestrzegający przed podejrzanymi telefonami.

Kilka dni temu policyjni wywiadowcy i funkcjonariusze z komisariatu w Sulejówku, zatrzymali na terenie Sulejówka, 22-letniego mieszkańca gminy Halinów. Mężczyzna został rozpoznany przez jedną z kobiet, od której odbierał pieniądze. Seniorka poinformowała o tym fakcie policjantów, którzy błyskawicznie ustalili personalia mężczyzny i zatrzymali go.

Działania policjantów oraz właściwa postawa pokrzywdzonych, którzy informowali funkcjonariuszy o podejrzanych telefonach, przyczyniły się do zapobieżenia utraty pieniędzy w kwocie ok. 139 tys. złotych. Niestety część seniorów została oszukana w wyniku czego utracili oni ponad 38 tys. złotych. Policjanci odzyskali część pieniędzy oraz złoto o wartości około 2 tys. złotych.

Trwające czynności procesowe doprowadziły do zebrania materiały dowodowego, który pozwolił na przedstawienie zatrzymanemu 22-latkowi, pięciu zarzutów oszustwa. Mężczyzna przyznał się do tych czynów, w sprawie złożył wyjaśnienia.

Sąd Rejonowy w Mińsku Mazowieckim przychylił się do wniosku prokuratora nadzorującego postępowanie i zastosował wobec 22-letniego mieszkańca gminy Halinów środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Śledczy zaplanowali dalsze czynności w tej sprawie, nie wykluczają także kolejnych zatrzymań.

 

mz

  • Pieniądze i biżuteria odzyskane przez policjantów