Aktualności

Wspólnie zadbajmy o bezpieczne Święta Wielkanocne

Data publikacji 19.04.2019

Zbliżające się Święta Wielkanocne to czas wzmożonych przedświątecznych zakupów, zwiększony ruch pojazdów na drodze czy większa liczba podróżujących środkami komunikacji publicznej. Funkcjonariusze, jak co roku będą czuwali nad naszym bezpieczeństwem. Zarówno tych wyruszających w podróż jak i pozostających w swoich miastach. Szczególną uwagę będą zwracali na stan trzeźwości kierowców, przekraczanie dozwolonej prędkości oraz stan techniczny pojazdów. Ponadto kontrolować będą tereny przyległe do centów handlowych. Na ulicach pojawi się więcej patroli policyjnych.

Bezpieczeństwo na drodze

Już od 19 kwietnia na terenie powiatu mińskiego będzie więcej patroli ruchu drogowego. Policjanci będą widoczni na trasach wylotowych i wlotowych do stolicy, oraz w kierunku innych miast wschodniej części Polski.

Funkcjonariusze będą kontrolowali prędkość, a także stan techniczny samochodów, dlatego też lepiej sprawdzić, czy auto jest przygotowane do jazdy jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Odpowiedzialny kierowca powinien sprawdzić między innymi, czy wszystkie światła są sprawne, czy pojazd ma ważne badania techniczne.

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzi kilka godzin w podróży. Pamiętajmy o podstawowych zasadach, które pomogą nam bezpiecznie dojechać na święta.

Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach.

Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to zupełny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Nie zapominajmy też, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą.

Policjanci informują, iż nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla łamiących drogowe zasady.

Zadbajmy o swoje mienie

Radzimy, aby wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, czyli w centrach handlowych, sklepach, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej zachować szczególną ostrożność. Natomiast w miejscach takich jak dworce, przystanki, sklepy, targi jesteśmy narażeni na kradzież w momencie płacenia w kasie lub wchodzenia do autobusu, dlatego trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie. Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za poczynione zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy.

Nie zapisujmy również numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu.

Robiąc zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać również dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w koszykach sklepowych, tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki.

Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Panie powinny trzymać torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi ich wyrwanie lub odcięcie paska. Zwracajmy uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie w sklepie, autobusie czy hali targowej.

Podczas podróży lub przemieszczania się komunikacją, starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki.

Troska o mieszkanie

Klucze do lokalu nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem, ponieważ złodziej może okraść nasze mieszkanie. Wyjeżdżając na święta, warto poprosić sąsiadów, by mieli oko na naszą własność. Dobrze byłoby, gdyby raz na jakiś czas wszedł on do środka i zapalił światło, włączył telewizor lub otworzył okno. Jeśli przestępcy obserwują mieszkanie, być może uda się w ten sposób wprowadzić ich w błąd.

W miarę możliwości nie trzymać gotówki w domu, a biżuterię na czas wyjazdu przekazać na przechowanie rodzinie czy przyjaciołom. To samo dotyczy ważnych dla nas dokumentów czy pamiątek rodzinnych.

Wychodząc z domu:

  • zamknij wszystkie okna i drzwi. Czy wiesz, że około 2/3 włamywaczy dostaje się do mieszkań przez okno?
  • nie zostawiaj kluczy w "dobrych schowkach" (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) - złodziej zazwyczaj zna te miejsca nie gorzej od Ciebie;
  • zamknij również okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do mieszkania;
  • wychodząc wieczorem z domu zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje i pozostaw w pokoju włączone światło - stwórz pozory, że w domu ktoś jest;
  • nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek typu "wyszłam do Krysi", włamywacz bardzo lubi gwarancje, że mieszkanie jest puste;
  • jeżeli masz telefon z automatyczną sekretarką, nie nagrywaj wiadomości, o której wracasz do domu. Włamywacz może również skorzystać z takiej informacji;
  • wychodząc, nawet na krótko, po list do skrzynki czy wyrzucić śmieci - zamykaj drzwi na klucz. Złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wtargnąć do Twojego mieszkania.

WIELKANOCNY PONIEDZIAŁEK POWINIEN PRZEBIEGAĆ Z POSZANOWANIEM ZARÓWNO TRADYCJI, JAK I INNYCH OSÓB!

Pamiętajmy:

  • Oblanie drugiej osoby wodą może być odebrane jako naruszenie nietykalności cielesnej oraz doprowadzić do zniszczenia odzieży i w konsekwencji skutkować odpowiedzialnością finansową.
  • Nagłe oblanie szyb przejeżdżającego samochodu może spowodować zagrożenie w ruchu drogowym, a nawet doprowadzić do wypadku.
  • Wlewanie wody do mieszkań, klatek schodowych, samochodów, środków komunikacji miejskiej może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie o charakterze chuligańskim.

 

mz/mat. prasowe KSP

Powrót na górę strony