Aktualności

Promowaliśmy zawód policjanta podczas „Dnia ze Stołeczną Policją” w ZS nr 1

W piątek, w Zespole Szkół nr 1 w Mińsku Mazowieckim przy ul. Budowlanej, policjanci komendy stołecznej zaprezentowali przedsięwzięcie pod nazwą Dzień ze Stołeczną Policją, w ramach promocji zawodu policjanta. Licznie zgromadzona młodzież tej szkoły w tym klasy mundurowe a także klasy o profilu policyjnym z Zespołu Szkół z Mrozów, miała wyjątkową okazję zobaczyć efektowne pokazy przedstawiające wiele różnych aspektów policyjnej służby. Były pokazy antyterrorystów, techników kryminalistyki, technik obezwładniania, tresury psów służbowych i koni. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo zapisze się w pamięci młodzieży.

Policyjna służba to bardzo różnorodna i obejmująca wiele dziedzin życia profesja. Jak ona wygląda, z bliska mogli przekonać się uczniowie klas mundurowych, podczas informacyjno – edukacyjnego przedsięwzięcia pod nazwą „Dzień ze Stołeczną Policją”. W piątek 24 maja, dzięki uprzejmości dyrektora Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim, pani Małgorzacie Beczek, policjanci komendy stołecznej przyjechali aby promować swój zawód.

Wśród licznie zgromadzonej tego dnia młodzieży, w tym klas mundurowych, nie zabrakło także uczniów z Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza z Mrozów z klas o profilu policyjnym. Gościliśmy także międzynarodową delegację nauczycieli z Włoch, Bułgarii, Portugalii i Turcji, przebywającą od kilku dni w ramach programu ERASMUS+, na zaproszenie Szkoły Podstawowej w Cygance. Goście byli zachwyceni zaprezentowanym programem, szczególnie pokazem wyszkolenia koni służbowych.

Policyjna promocja rozpoczęła się od powitań i podziękowań, po których na parkiet hali sportowej weszli funkcjonariusze wydziału doskonalenia zawodowego, którzy zaprezentowali techniki samoobrony i obezwładnianie osób przy wykorzystaniu środków przymusu bezpośredniego będących na wyposażeniu policji.

Następnie, uczniowie mieli okazję zobaczyć działania związaną z ujawnieniem paczki niewiadomego pochodzenia. Tą część pokazu prezentowali policyjny komandosi z samodzielnego pododdziału kontrterrorystycznego policji.

W dalszej kolejności zaprezentowali się policjanci „drogówki”, kompanii reprezentacyjnej i technicy kryminalistyki. Każdy pokaz opatrzony był profesjonalnym i interesującym komentarzem funkcjonariusza z danego wydziału.

Po zakończeniu pierwszej części pokazu, przyszła kolej na bezpośrednią rozmowę z policjantami przy stoiskach zorganizowanych przez wydziały KSP. Mundurowi wyczerpująco i ciekawie opowiadali o swojej profesji. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko techników, antyterrorystów oraz poznanie w praktyce technik interwencji, chwytów transportowych i metod samoobrony. Do policjanta pokazującego te techniki ustawiła się długa kolejka uczniów, którzy „na sobie” chcieli przećwiczyć zademonstrowane chwyty.

Na zakończenie przyszedł czas na pokaz tresury psów służbowych i koni, który wywołał największy aplauz. Widok przebiegających przez ogień i dym koni, kierowanych przez policjantów - przewodników z plutonu konnego, połączony z podkładem muzycznym, sprawił, że wszyscy zebrani długo i głośno oklaskami dziękowali za wspaniały pokaz.

Poza występami dynamicznymi, na dziedzińcu przed szkołą policjanci demonstrowali sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie w tym nowoczesne radiowozy służące w walce z piractwem drogowym, łodzie do patrolowania rzek i jezior czy motocykle.

Mamy nadzieję, że piątkowe spotkanie z policjantami na długo zapisze się w pamięci młodzieży. Dziękujemy przybyłym na przedsięwzięcie mediom za włączenie się w promocję naszego zawodu.

 

mz

foto: esz

wideo: to

Ładowanie odtwarzacza...