Aktualności

Stołeczni laureaci konkursu „Dzielnicowy Roku” – wyłonieni. Nasz dzielnicowy w trójce najlepszych!

Data publikacji 13.06.2019

Dzielnicowi w swojej codziennej służbie muszą wykazywać się umiejętnością trafnego rozpoznawania potrzeb i oczekiwań społeczności lokalnej. Niezwykle ważne w ich pracy jest również budowanie atmosfery dialogu. Wszystko po to, by wspólnie z mieszkańcami ustalić przyczyny problemów i opracować skuteczne sposoby ich rozwiązania. Wymienione zdolności są bardzo ważne, a ich poziom jest stale weryfikowany podczas zawodów „Dzielnicowy Roku”. Kto tym razem będzie reprezentował stołeczną komendę podczas finału?

Stołeczne eliminacje do finału XII Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku” odbyły się w dniach 10-11 czerwca 2019 r. Wcześniej funkcjonariusze rywalizowali o najwyższą liczbę punktów, rozwiązując test wiedzy zawodowej w macierzystych jednostkach. Do II etapu zostało zakwalifikowanych dwóch najlepszych dzielnicowych z komend rejonowych i powiatowych. Mińską komendę reprezentowali młodszy aspirant Piotr Alwas dzielnicowy gminy Debe Wielkie oraz sierżant sztabowy Rafał Bieńko dzielnicowy gminy Mińsk Mazowiecki.

Pierwszy dzień zmagań
W konkurencjach rozegranych w stołecznym finale udział wzięli nie tylko dzielnicowi, lecz także  ich bezpośredni przełożeni. I tak pierwszego dnia w szranki stanęli kierownicy dzielnicowych, którzy po rozwiązaniu testu składającego się z 60 pytań przystąpili do kolejnej części – analizy dokumentacji służbowej. Komisja sędziowska, w skład której weszli przedstawiciele Wydziału Prewencji i Wydziału Doskonalenia Zawodowego KSP, oceniła poprawność udzielonych odpowiedzi oraz umiejętność wyodrębnienia błędów formalnych i merytorycznych w dokumentacji służbowej specjalnie opracowanej na potrzeby konkursu.

Tego samego dnia w tym samym czasie na strzelnicy przy ul. Iwickiej dzielnicowi wzięli udział w konkurencji strzeleckiej. Kolejnym ich zadaniem było prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy w zainscenizowanej sytuacji zagrożenia życia np. zawał mięśnia sercowego, napad drgawkowy, porażenie prądem.

Dzielnicowi w ostatnich konkurencjach
Kolejny dzień rywalizacji także obfitował w emocje. Tym razem test wiedzy rozwiązywali dzielnicowi, którzy również musieli odpowiedzieć na 60 pytań w 60 minut. Następnie komisja sprawdziła ich umiejętności z zakresu prewencji, prawa i psychologii podczas kolejnej, jednocześnie ostatniej, konkurencji – symulacji przyjęcia interesanta.

Półfinałowa klasyfikacja
Nad prawidłowym przebiegiem stołecznego finału czuwały komisje, w skład których weszli przedstawiciele Wydziału Prewencji i Wydziału Doskonalenia Zawodowego KSP. Sędzią głównym zawodów był podinsp. Jacek Urbaniak.

W tegorocznym półfinale wzięło udział 29 dzielnicowych i 41 kierowników. Po rozegraniu 6 konkurencji komisja wyłoniła najlepszych.

Wśród dzielnicowych laureatami zostali:
I miejsce – sierż. sztab. Bartłomiej Budnicki z Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach,
II miejsce – sierż. sztab. Zbigniew Bednarski z Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach,


III miejsce – mł. asp. Piotr Alwas z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim.

 

W rywalizacji kierowników rewirów dzielnicowych na podium stanęli:
I miejsce – asp. sztab. Justyna Wilamowska z Komendy Rejonowej Policji Warszawa V,
II miejsce – asp. sztab. Dariusz Popowicz z Komendy Rejonowej Policji Warszawa V,
III miejsce – asp. sztab. Anetta Czeszewska z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I.

O tytuł „Dzielnicowego Roku” walczyć będą w SP w Katowicach dzielnicowi, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca w stołecznych zawodach i kierownik, który odniósł zwycięstwo.
Finalistom zawodów „Dzielnicowy Roku” serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki podczas październikowych zmagań.
III ostatnia część zawodów odbędzie się od 22 do 25 października 2019 r.

 

tekst: Ewelina Kucharska/mz
foto: podinsp. Magdalena Bieniak, kom. Ewa Szymańska-Sitkiewicz, asp. sztab. Tomasz Oleszczuk

  • Dzielnicowi podczas konkursu "Dzielnicowy Roku"
  • Dzielnicowi podczas konkursu "Dzielnicowy Roku"
  • Dzielnicowi podczas konkursu "Dzielnicowy Roku"