Oszustwo metodą „na wnuczka” – bądźmy ostrożni - Aktualności - KPP w Mińsku Mazowieckim

Aktualności

Oszustwo metodą „na wnuczka” – bądźmy ostrożni

Data publikacji 04.02.2020

Od wielu miesięcy policjanci wspierani przez lokalne i ogólnopolskie media, prowadzą kampanię informacyjną, dotyczącą przestępstw popełnianych na szkodę seniorów. Mowa tutaj o oszustwach, w których wykorzystywana jest metoda „na wnuczka” lub „na policjanta”. Mimo podejmowanych działań nadal odnotowujemy przypadki oszustw, gdzie seniorzy tracą swoje oszczędności.

Funkcjonariusze apelują aby w przypadku odebrania  podejrzanego telefonu, gdzie rozmówca informuje o wypadku członka rodziny i poleca przekazać pieniądze w zamian za pozytywne załatwienie sprawy, zachować czujność. W każdej sytuacji, w której mamy wątpliwości co do autentyczności rozmowy, należy  rozłączyć się  i zadzwonić pod numer 112 lub 997.

Pamiętajmy, że oszuści wykorzystując wiek oraz stan emocjonalny osoby starszej starają się tak poprowadzić rozmowę aby uzyskać informacje o rodzinie i nakłonić seniora do przekazania pieniędzy.

Dlatego też funkcjonariusze ostrzegają i przypominają:

  • Jeśli osoba, podająca się za krewnego w rozmowie telefonicznej prosi o pieniądze sprawdźmy czy jest to prawdziwy krewny. Natychmiast przerwijmy rozmowę i zadzwońmy do niego koniecznie na numer, który my posiadamy. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym.
  • W razie jakichkolwiek wątpliwości zaalarmujmy policjantów.

4 Zasady Bezpiecznego Seniora:

  • Nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie,
  • Nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego,
  • Zadzwoń do bliskich i zapytaj czy faktycznie potrzebują pomocy,
  • O próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję.

 

kgp/rr