Rusza akcja „Bezpieczna droga do szkoły” - Aktualności - KPP w Mińsku Mazowieckim

Aktualności

Rusza akcja „Bezpieczna droga do szkoły”

Data publikacji 02.09.2019

Dzisiaj policjanci z mińskiej komendy oraz z komisariatów policji na terenie powiatu mińskiego, rozpoczęli działania w związku z akcją pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi użytkownikom dróg, o rozpoczętym właśnie roku szkolnym. Policjanci przez najbliższy tydzień, w godzinach 07:30 – 09:30, będą patrolowali rejony przyległe do szkół oraz nadzorowali ruch na drogach. Akcja potrwa do 06 września.

Jak co roku, pierwszy dzień szkoły, oznacza dla policjantów rozpoczęcie działań pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”. Jest to akcja prowadzona już od lat. Kontynuując tą tradycję także i w tym roku policjanci z mińskiej komendy w szczególności z wydziałów: ruchu drogowego, prewencji oraz zespołu ds. nieletnich i patologii włączyli się w organizację i przeprowadzenie tych działań. Od wielu już lat w akcję włączają się i zadania realizują funkcjonariusze Straży Miejskiej miasta Mińsk Mazowiecki, którzy dbają o bezpieczeństwo młodzieży w rejonie przejścia dla pieszych na ul. Sosnkowskiego. Prowadzone działania mają na celu zwrócenie uwagi użytkownikom dróg na rozpoczęty właśnie nowy rok szkolny. Kierujący pojazdami w rejonach szkół powinni zachować ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego. Wszyscy powinni mieć na uwadze, że po wakacjach, dzieci mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Mamo, Tato,

 • dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład,
 • zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących,
 • ucz i przypominaj zasad prawidłowego poruszania się po drodze,
 • wyznacz dziecku jedną bezpieczną drogę z domu do szkoły/ze szkoły do domu,
 • w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami.

Nauczycielu,

 • odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego,
 • przez zabawę ucz dzieci zasad prawidłowego poruszania się po drodze,

Kierujący pojazdami,

 • w rejonach szkół zachowajcie szczególną ostrożność, unikajcie wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.

 

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Oto wykaz punktów w których obecni będą funkcjonariusze w czasie trwania akcji:

 • Mińsk Mazowiecki – rejon wejścia głównego do Szkoły podstawowej nr 4 przy ul. Siennickiej,
 • Mińsk Mazowiecki – rejon przejścia dla pieszych przy Szkole Podstawowej nr 6 ul. Sosnkowskiego (Straż Miejska miasta Mińsk Mazowiecki),
 • Brzóze – rejon Szkoły Podstawowej przy drodze krajowej nr 50,
 • Cegłów – rejon Zespołu Szkół ul. Poprzeczna,
 • Halinów – rejon przejścia dla pieszych przy Zespole Szkolno Przedszkolnym przy ul. Okuniewskiej,
 • Dobre – przejście przy szkole ul. Kilińskiego,
 • Sulejówek – rejon przejścia przez drogę nr 638 ul. Idzikowskiego.

mz/ksp