Aktualności

Podsumowanie akcji "Znicz 2019". Na terenie powiatu mińskiego było bezpiecznie

Data publikacji 04.11.2019

Tegoroczna akcja „Znicz” zakończona. Zawsze po tego typu działaniach warto podsumować czas wytężonej pracy policjantów, szczególnie funkcjonariuszy ruchu drogowego. Dzięki ich staraniom na terenie powiatu mińskiego było bardzo bezpiecznie. Doszło do 1 wypadku drogowego, w którym ranna została 1 osoba. Przez cztery dni działań policjanci zatrzymali 9 nietrzeźwych kierujących.

Od piątku 31 października, mińscy policjanci brali udział w ogólnopolskiej akcji „ZNICZ 2019”. Funkcjonariusze obecni byli na ulicach miast, w rejonach cmentarzy oraz na głównych trasach komunikacyjnych powiatu mińskiego. W czasie podejmowanych kontroli zwracali szczególną uwagę na prędkość, z jaką poruszali się kierowcy. Sprawdzali ich trzeźwość, stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia dzieci.

Dzięki wytężonej pracy funkcjonariuszy, wspomaganych przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej oraz strażników miejskich z Mińska Mazowieckiego i Sulejówka, akcja ta minęła bardzo bezpiecznie.

W czasie jej trwania, mińscy policjanci odnotowali 1 wypadek, w którym ranna została 1 osoba. Do tego zdarzenia doszło w piątek we wczesnych godzinach rannych, ok. 5:35 na ul. Trakt Brzeski w Sulejówku. Zderzyły się cztery pojazdy. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący peugeotem, zmieniając pas ruchu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu skodzie, której kierujący chcąc uniknąć zderzenia, nagle zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z fordem a następnie z volkswagenem. Kierujący skodą doznał obrażeń ciała i trafił do szpitala. Policjanci wyjaśniają okoliczności tego wypadku.

W wymienionym okresie doszło do 21 kolizji, policjanci zatrzymali 6 praw jazdy, w tym 5 za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h., zatrzymali także 12 dowodów rejestracyjnych.

Niechlubną statystykę kierujących na „podwójnym gazie” powiększyło 9 kierowców, w tym 6 rowerzystów. Rekordzista miał w swoim organizmie prawie 2,5 promila alkoholu. Był nim kierujący oplem obywatel Ukrainy, który ponadto doprowadził do uszkodzenia infrastruktury na przejeździe kolejowym w miejscowości Józefin. Nietrzeźwego w ręce policjantów przekazało dwóch innych mężczyzn, którzy dokonali obywatelskiego ujęcia. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mu nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

 

st. asp. Marcin Zagórski