Oferował fałszywe testy na COVID-19 - Aktualności - KPP w Mińsku Mazowieckim

Aktualności

Oferował fałszywe testy na COVID-19

Data publikacji 15.05.2020

Policjanci ustalili mężczyznę, który w internecie na jednym z portali ogłoszeniowych oferował testy na obecność koronawirusa. 22-latek z Sulejówka usłyszał już w tej sprawie zarzut karny do którego się przyznał. Za usiłowanie doprowadzenia innych osób do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem dobrowolnie poddał się karze grzywny. Dzięki skutecznemu działaniu policjantów nikt nie padł ofiara oszusta – ogłoszenie zostało w porę zablokowane przez portal.

Z uwagi na panującą sytuację epidemiczną nie brakuje osób, które chcą „dorobić się” wykorzystując trudna sytuację drugiego człowieka. Taki pewnie cel miał 22-letni mieszkaniec Sulejówka, który na początku kwietnia zamieścił na jednym z portali ogłoszeniowych fałszywy anons o sprzedaży testów na obecność koronawirusa za jedyne 70 zł. za sztukę.

Policjanci z komórek zwalczających cyberprzestępczość, od razu zwrócili uwagę na to ogłoszenie. W wyniku analizy zgromadzonego materiału  i operacyjnym ustaleniom śledczych, bardzo szybko namierzono komputer z którego zamieszczono fałszywą ofertę.

Okazało się, że autorem tego anonsu jest 22-letni mieszkaniec Sulejówka. Funkcjonariusze z miejscowego komisariatu przedstawili mężczyźnie zarzut usiłowania doprowadzenia innych osób do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem. Podejrzany przyznał się do tego czynu, i dobrowolnie poddał się karze grzywny. Jak wyjaśniał chciał zobaczyć jakie będzie zainteresowanie zakupem testów.

Dzięki sprawnemu działaniu policjantów nikt nie padł ofiarą oszusta. Ogłoszenie zostało w porę zablokowane przez portal.

Policjanci apelują o zdrowy rozsądek przy zakupie asortymentu mającego rzekomo chronić nas przed chorobą. Niestety pojawiają się osoby, które żerując na ludzkiej obawie przed zakażeniem nie zawahają się sięgnąć po najbardziej wyrafinowane kłamstwa aby osiągnąć korzyść majątkową.

Bądźmy ostrożni!

 

st. asp. Marcin Zagórski