Aktualności

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Data publikacji 04.03.2024

1 marca w Liceum Salezjańskim w Mińsku Mazowieckim, odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas obchodów zostały złożone wieńce przy kamieniu upamiętniającym Danutę Siedzikównę, pseudonim „Inka”. Poprowadzenie obchodów wg ceremoniału wojskowego, uświetniło charakter uroczystości.

W miniony piątek, w Szkole Salezjańskiej w Mińsku Mazowieckim miały miejsce uroczyste obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Powiatowa uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku przez ppłk Marka Kalinowskiego o gotowości do rozpoczęcia Uroczystego Apelu. Po przywitaniu zgromadzonych gości i uczestników, modlitwę w intencji Ojczyzny poprowadził kapelan 23.BLT ks. por Łukasz Matuszczak. Apel Pamięci został odczytany przez oficera 23 BLT. Następnie przedstawiciele Szkół Salezjańskich odczytali genezę święta oraz pomnika poświęconego Ince. W uroczystości udział wzięły liczne poczty sztandarowe, w tym Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim. W obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczestniczył również Komendant Powiatowy Policji inspektor Sławomir Rogowski. Uroczystość została zakończona złożeniem wieńców przez delegacje pod pomnikiem ,,Inki”.

W 1945 roku, tuż po zakończeniu okupacji, żołnierze podziemia zbrojnego, którzy nie pogodzili się z nową komunistyczną rzeczywistością, podjęli walkę o suwerenność naszego kraju. Ginęli w nierównej walce nie tylko na polach bitew i potyczek, ale również w więzieniach i katowniach Urzędu Bezpieczeństwa. Dokonując fizycznej eliminacji swych przeciwników, funkcjonariusze UB dążyli aby za wszelką cenę zatrzeć po sobie ślady. Próby społecznego wykluczenia bohaterów z pamięci narodu spełzły na niczym. Po latach komunistycznych rządów, dzięki wielkiemu wysiłkowi i poświęceniu patriotów zaangażowanych w przywracanie społeczeństwu postaci żołnierzy wyklętych, wracają oni do świadomości narodowej.

sierz. szt. Elżbieta Zagórska

  • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
  • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
  • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Powrót na górę strony