Aktualności

Kontrolowali rodziców pod szkołą w Starej Niedziałce

Data publikacji 16.12.2013

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wspólnie z uczniami klas szóstych i pod czujnym okiem nauczycielek ze szkoły podstawowej w Starej Niedziałce, zorganizowali prewencyjna akcję - ukierunkowaną na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w drodze do szkoły. Policjanci pouczali rodziców, którzy jeździli i przewozili bez pasów bezpieczeństwa. Funkcjonariusze zwracali również uwagę na foteliki bezpieczeństwa. Uczniowie wzorowym rodzicom wręczali uśmiechnięte buziaki, a „zapominalskim” smutne twarzyczki, mające przypominać o dbaniu o bezpieczeństwo swoich pociech podczas jazdy samochodem.

Policjanci z wydziału ruchu drogowego, zaproszeni przez szkołę w Starej Niedziałce, postanowili przeprowadzić działania przed budynkiem placówki oświatowej, mające na celu uczulić rodziców jak ważne jest przestrzeganie przez nich podstawowych zasad bezpieczeństwa - podczas dowożenia dzieci na lekcje. Na policyjnym celowniku miały znaleźć się ci rodzice, którzy mogli zapominać o pasach bezpieczeństwa, w które powinni być sami zapięci, a także dzieci przewożone autem. Drugim celem stały się foteliki bezpieczeństwa, a raczej ich brak.

O godzinie 7:30 uczniowie z klas szóstych wspólnie z nauczycielkami Sylwią Pałdyną i Elżbietą Roguską, wyposażeni w transparent informujący o akcji i wycięte z papieru kartki, przeznaczone dla „zapominalskich” rodziców, ale też tych wzorowo dowożących dzieci, zameldowali się u policjantów mińskiej drogówki, którzy pod szkołą mieli prowadzić dokładne kontrole. Dodatkowo policjanci badali też stan trzeźwości rodziców.

Młodszy aspirant Dariusz Jurzyk i sierżant sztabowy Sławomir Jagiełło przez kilkadziesiąt minut sprawdzali auta przekraczające bramę wjazdową szkolnego parkingu. Policjantów wspomagali uczniowie, którzy wręczali raz uśmiechnięte buzie, a raz smutne, ale tylko tym, którzy niedopełniali obowiązków kierowców, wynikających z prawa o ruchu drogowym.

Tego dnia nie było mandatów, ale tylko pouczenia i oczywiście papierowe buźki. Skontrolowano kilkudziesięciu kierowców. Wynik akcji był taki, że: wszyscy trzeźwi przywozili dzieci do szkoły, o fotelikach bezpieczeństwa oczywiście pamiętano, ale najwięcej wpadek odnotowali policjanci w przypadku pasów bezpieczeństwa. Zdarzały się sytuacje, kiedy zarówno rodzic jak i jego dziecko, nie mieli zapiętych pasów.

Policjanci apelują  do rodziców o to, aby pamiętali o tym wszystkim, na co zwracali im uwagę tego dnia, czyli o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i przewożeniu dzieci w fotelikach bezpieczeństwa.

A mówią o tym następujące przepisy ustawy „Prawo o ruchu drogowym”:

Art. 39.

1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

  1. osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów;
  2. kobiety o widocznej ciąży;
  3. kierującego taksówką osobową podczas przewożenia pasażera;
  4. instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;
  5. policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;
  6. funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;
  7. zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;
  8. konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;
  9. osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.

3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, autobusem, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, o którym mowa w art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.5)), pojazdem Policji, Straży Granicznej lub Straży Gminnej (Miejskiej).

dn


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 7.45 MB)

Powrót na górę strony