Aktualności

Policjanci radzą, jak nie stać się ofiarą złodzieja

Data publikacji 14.03.2014

Portfel pozostawiony na ladzie, torebka w koszu z odzieżą, czy też inny wartościowy przedmiot pozostawiony w sklepie, zwykle przyciąga uwagę, czasami zawodowego złodzieja, a czasami przypadkowej osoby, z której okazji zrobi przestępcę. Policjanci apelują do mieszkańców, aby pilnowali toreb, torebek, portfeli i nie zapominali o tym, że złodzieje tylko czekają, aby im ułatwić „robotę”.

W tym tygodniu pewien mińszczanin robił zakupy w jednym ze sklepów hydraulicznych. Portfel, który miał przy sobie położył na sklepowej ladzie. Kiedy przypomniał sobie o swojej własności, portfela już nie było - zniknął, a wraz z nim pieniądze, które były w środku.

Tego typu przykładów można mnożyć wiele. Najczęściej ofiarami roztargnienia padają kobiety, szczególnie w sklepach z odzieżą. Torebki, torby, siatki, reklamówki, pozostawione przy koszach, stojakach i półkach, bądź pozostawione w przymierzalniach zwykle znajdują nowego właściciela, który tak naprawdę, w chwili zaboru cudzej rzeczy - popełnia przestępstwo kradzieży.

Policjanci radzą, co robić , aby nie stać się ofiara złodzieja:

  • torebkę należy zawsze mieć przy sobie, nie wolno jej odkładać i tracić z nią kontaktu wzrokowego,
  • torebkę należy dokładnie zamknąć, a portfel umieścić w miejscu trudno dostępnym, jednak większą ilość gotówki lub karty płatnicze lepiej trzymać przy sobie.

Co zrobić jeżeli już doszło do kradzieży:

  • należy zastrzec karty płatnicze i kredytowe na infolinii bądź w oddziale macierzystego banku,
  • należy zastrzec dokumenty, takie jak  dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa,    książeczka marynarska, dowód rejestracyjny, karta pobytu, dowody rejestracyjne, karty płatnicze, w każdej, nawet dowolnej placówce bankowej, która ma dostęp do systemu „DZ” czyt. DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, dzięki czemu każda próba wyłudzenia kredytu, bądź jakichkolwiek świadczeń lub przywłaszczenia przedmiotów przy pomocy skradzionych dokumentów, okaże się nieskuteczna,
  • należy powiadomić właściwy Urząd o kradzieży dokumentów i złożyć wnioski o wydanie wtórników bądź nowych dokumentów,
  • należy zgłosić się do najbliższej jednostki Policji i złożyć zawiadomienie o popełnionym przestępstwie.

Trzeba pamiętać, że najważniejsza jest przezorność i pilnowanie swojego dobytku. Policjanci na pewno sprawdzą każdy sygnał o podejrzanych osobach, które mogą próbować okradać mieszkańców. Przypominamy jeszcze raz – wystarczy kontakt na numery alarmowe 112 i 997.

Jeżeli zauważycie Państwo podejrzaną osobę w sklepie, urzędzie, przychodni, która przegląda rzeczy innych osób, dzwońcie do najbliższej jednostki Policji ! ! !

dn

Powrót na górę strony