Aktualności

Nie dajmy się zrobić „w jajo” w okresie przedświątecznym

Data publikacji 17.04.2014

Przedświąteczna gorączka spowodowana pośpiechem, a czasami roztargnieniem podczas robienia zakupów można zakończyć się utratą portfela lub torebki. Policjanci radzą, aby w tym okresie wzmóc czujność i pilnować swoich dokumentów, pieniędzy oraz innych przedmiotów osobistych. Lepiej zadbać o swoje niż ułatwiać złodziejowi „robotę”.

Przedświąteczne zakupy, robione zwykle po pracy, czasami w pośpiechu mogą zakończyć się utratą wartościowych przedmiotów. Mogą, ale nie muszą. Torebki, portfele, torby, teczki mogą stać się celem złodziei, którzy tylko czekają na odpowiedni moment, aby ukraść bądź przywłaszczyć rzecz pozostawioną na ladzie lub w koszyku.

Czasami jednak pośpiech i zapominalstwo powoduje, że osoba może nie mieć pewności czy padła ofiarą kradzieży, czy tez w natłoku różnych sytuacji zagubiła dowód osobisty lub inny dokument. Policjanci odnotowali już kilka przypadków zgłoszenia kradzieży, kiedy po kilku dniach okazało się, że dowód osobisty znalazł się w innej kurtce lub torebce. Policjanci przypominają, aby przed każdym zawiadomieniem organu ścigania upewnić się, czy aby na pewno skradziono dokument. Pamiętajmy, że zawiadomienie organu o niepopełnionym przestępstwie jest uregulowane w kodeksie karnym i grozi za to odpowiedzialność karna. Dlatego pamiętajmy, najpierw dokładnie wszystko sprawdźmy, a później zgłośmy ! ! !

Policjanci chcieliby poradzić mieszkańcom, co zrobić, aby nie stać się obiektem zainteresowania przestępcy, ale też co uczynić, kiedy już padło się ofiarą przestępstwa. Oto następujące wskazówki.

Co należy robić , aby nie stać się ofiarą złodzieja:

  • Torebkę, torbę, bagaż należy zawsze mieć przy sobie, nie wolno jej odkładać i tracić z nią kontaktu wzrokowego,
  • Torebkę, torbę, bagaż należy dokładnie zamknąć, a portfel umieścić w miejscu trudno dostępnym, jednak większą ilość gotówki lub karty płatnicze lepiej trzymać przy sobie.

Co zrobić jeżeli już doszło do kradzieży:

  • należy zastrzec karty płatnicze i kredytowe na infolinii bądź w oddziale macierzystego banku,
  • należy zastrzec dokumenty, takie jak  dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa,    książeczka marynarska, dowód rejestracyjny, karta pobytu, dowody rejestracyjne, karty płatnicze, w każdej, nawet dowolnej placówce bankowej, która ma dostęp do systemu „DZ” czyt. DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, dzięki czemu każda próba wyłudzenia kredytu, bądź jakichkolwiek świadczeń lub przywłaszczenia przedmiotów przy pomocy skradzionych dokumentów, okaże się nieskuteczna,
  • należy powiadomić właściwy urząd o kradzieży dokumentów i złożyć wnioski o wydanie wtórników bądź nowych dokumentów,
  • należy zgłosić się do najbliższej jednostki Policji i złożyć zawiadomienie o popełnionym przestępstwie.

Trzeba pamiętać, że najważniejsza jest przezorność i pilnowanie swojego dobytku. Policjanci na pewno sprawdzą każdy sygnał o podejrzanych osobach, które mogą próbować okradać mieszkańców. Przypominamy jeszcze raz – wystarczy kontakt na numery alarmowe 112 i 997.

Jeżeli zauważycie Państwo podejrzaną osobę w sklepie lub na rynku, która przegląda rzeczy innych osób, dzwońcie do najbliższej jednostki Policji ! ! !

dn

 

Powrót na górę strony