Aktualności

Kontrole mińskiej drogówki w ramach akcji „PASY”

Data publikacji 11.09.2014

Policjanci z mińskiej drogówki prowadzili wczoraj kontrole w ramach ogólnopolskiej akcji „PASY”, co miało służyć zwróceniu uwagi zarówno kierowcom jak i pasażerom na potrzebę zapinania pasów bezpieczeństwa i respektowanie przepisów prawa o ruchu drogowym. Policjanci z wydziału ruchu drogowego ukarali mandatami za nie przestrzeganie tego obowiązku – 35 osób, w tym zarówno kierujących jak i pasażerów. Policjanci jak zwykle apelują o zapinanie pasów i rozsądną, przepisową jazdę.

Wczoraj policjanci z wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim, prowadzili działania mające na celu eliminację zagrożeń w ruchu drogowym. Ich działania były ściśle powiązane z ogólnopolską akcja prewencyjną  „PASY”.

Miała ona na celu zaktywizowanie kierowców i pasażerów do używania pasów bezpieczeństwa, zgodnie z ich przeznaczeniem. Funkcjonariusze podczas wszystkich kontroli ujawnili 35 przypadków niekorzystania z pasów bezpieczeństwa, w tym część z nich  stanowili również pasażerowie. Działania zakończyły się karnym bilansem -  35 mandatów.

Należy pamiętać, że za niedopełnienie obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, zgodnie z taryfikatorem, policjanci drogówki, mają prawo ukarać mandatem karnym w wysokości 100 zł i dwoma punktami karnymi obciążyć konto kierowcy. Należy pamiętać, że ten kto nie dopełni obowiązku odpowiada indywidualnie, zarówno kierowca jak i pasażer.

Historia mówi sama za siebie:

Pasy bezpieczeństwa uratowały już życie milionów ludzi, odkąd w 1957 roku Szwed Nils Bohlin opatentował "szelki życia", a od roku 1958 Volvo jako pierwsza marka na świecie zaczęła seryjnie montować pasy w swoich samochodach. Z biegiem lat przekonano się, że żadne inne urządzenie nie sprzyja w takim stopniu bezpieczeństwu biernemu w samochodzie, jak zapięte pasy. Połowa osób, które zginęły wewnątrz aut nie mając zapiętych pasów, żyłaby nadal, gdyby w porę te pasy zapięła.

Pasy bezpieczeństwa mają istotny wpływ na łagodzenie skutków wypadków drogowych. Mogą przyczynić się do uratowania zdrowia i życia wielu osób. Niestety nie wszyscy pamiętają o ich zapinaniu.

Stosowanie pasów bezpieczeństwa przez osoby siedzące z przodu zmniejsza o 45% ryzyko powstania obrażeń śmiertelnych, natomiast ciężkich nawet do 50%.

W czasie wypadku osoba podróżująca z tyłu, która nie zapięła pasów, może swoim ciężarem ciała, pomnożonym przez prędkość pojazdu, uderzyć tak mocno w przednie siedzenie samochodu, że złamie zagłówek lub wręcz cały fotel zabijając kierowcę albo pasażera z przodu.

Zapięte pasy, wiążąc kierowcę z pojazdem umożliwiają zwiększenie precyzji kierowania.

Poduszka powietrzna zabezpiecza całe ciało i głowę przed urazami tylko w przypadku stosowania pasów bezpieczeństwa.

Oto kilka ważny porad dotyczących właściwego stosowania „szelek” bezpieczeństwa:

  • pas powinien przylegać płasko do ciała (skręcony pas może nie wytrzymać napięcia podczas zderzenia i łatwo się zerwać),
  • pas powinien być napięty (jeśli nie jest napięty, można uderzyć w kierownicę lub szybę zanim pas zadziała),
  • górna część pasa powinna być umieszczona blisko szyi, a nie na żebrach (w razie gdyby pas zsunął się poniżej linii żeber, mogą one ulec złamaniu, przebijając jednocześnie płuca i serce),
  • dolna część pasów powinna opinać biodra (jeżeli jest skręcony lub przylega do brzucha, podczas wypadku zmiażdży narządy wewnętrzne),
  • właściwie ustawiony zagłówek chroni szyję.

ZAWSZE ZAPINAJMY PASY BEZPIECZEŃSTWA!!!

dn

Powrót na górę strony