Aktualności

Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Środowiska

Data publikacji 17.04.2015

Ocena stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego powiecie mińskim w 2014 roku była tematem wystąpienia Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim nadkomisarza Bartłomieja Dydka podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Środowiska Rady Powiatu Mińskiego. W ocenie Komendanta „powiat miński to miejsce bezpieczne i cały czas udaje nam się to bezpieczeństwo poprawiać”. W obradach komisji oprócz radnych, wziął też udział Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński.

Na wczorajsze posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Środowiska Rady Powiatu Mińskiego zaproszono nadkomisarza Bartłomieja Dydka, aby zreferował i przedstawił ocenę stanu bezpieczeństwa w powiecie mińskim w 2014 roku.

Oto treści przedstawione radnym podczas posiedzenia komisji:

W 2014 roku odnotowano w powiecie mińskim spadek liczby przestępstw:

  • w kategorii przestępczości ogólnej spadek o 356 przestępstw stwierdzonych mniej, przy wzroście wykrywalności z 65,9 % do 67,6 %,
  • w kategorii przestępstw o charakterze kryminalnym spadek o 138 przestępstw stwierdzonych mniej, przy wzroście wykrywalności z 52,4 % do 57,7 %,
  • w 7-iu kategoriach przestępstw o charakterze kryminalnym spadek o 225 przestępstw stwierdzonych mniej, przy niewielkim spadku wykrywalności z 32,6 % do 31,8 %.

W 2014 roku odnotowano spadek liczby przestępstw: kradzieży cudzej rzeczy, kradzieży z włamaniem, kradzieży i kradzieży poprzez włamanie samochodów, bójek i pobić, uszkodzenia rzeczy oraz uszczerbku na zdrowiu. Nieznacznie o 1 przestępstwo więcej, wzrosła tylko liczba przestępstw rozbójniczych.

Systematycznie działania kontrolno-prewencyjne oraz czynności operacyjne i dochodzeniowo śledcze w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych doprowadziły  do utrzymania wysokiej skuteczności ścigania sprawców przestępstw na poziomie 67,6 %.

W wyniku realizowanych postępowań przygotowawczych ustalono łącznie 1372 osoby podejrzane o popełnienie przestępstw oraz 75 nieletnich sprawców czynów karalnych.

Na wniosek Policji i Prokuratury, Sąd Rejonowy w Mińsku Mazowieckim wobec 19 podejrzanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W prowadzonych sprawach prokuratorzy nadzorujący postępowania przygotowawcze stosowali również środki zapobiegawcze, i tak: wobec 68 osób zastosowano dozór Policji, poręczenia majątkowe wobec 10 osób i zakazy opuszczania kraju wobec 5 podejrzanych.

Dzięki środkom finansowym pochodzącym z budżetów samorządów lokalnych, oraz środkom z budżetu Komendy Stołecznej Policji oraz budżetu Policji, dokonywano zakupu radiowozów oraz specjalistycznego sprzętu policyjnego.

W 2014 roku władze powiatu i wszystkie lokalne samorządy wsparły Komendę Powiatową Policji w Mińsku Mazowieckim łączną kwotą 149 230 złotych, z czego:

  • na zakup nowych radiowozów przeznaczono – 68 500 złotych
  • na nagrody dla wyróżniających się w służbie policjantów – 35 000 złotych
  • na służby ponadnormatywne – 39 000 złotych
  • na zakup testerów trzeźwości – 6730 złotych

W poprzednich latach wyglądało to nastepująco:

W 2013 roku władze powiatu i wszystkie lokalne samorządy wsparły Komendę Powiatową Policji w Mińsku Mazowieckim łączną kwotą 146 400 złotych, z czego:

  • na zakup nowych radiowozów przeznaczono – 97 500 złotych,
  • na nagrody dla wyróżniających się w służbie policjantów przeznaczono – 30 400 złotych,
  • na zakup sprzętu  teleinformatycznego i techniki policyjnej, w tym  latarek, dalmierzy cyfrowych oraz walizki kryminalistycznej do zabezpieczania śladów biologicznych przeznaczono – 18 500 złotych.

W 2012 roku władze powiatu i wszystkie lokalne samorządy wsparły Komendę Powiatową Policji w Mińsku Mazowieckim łączną kwotą 230 426 złotych, z czego:

  • na zakup nowych radiowozów przeznaczono – 154 261 złotych,
  • na nagrody dla wyróżniających się w służbie policjantów, przeznaczono – 34 200 złotych,
  • na zakup sprzętu  teleinformatycznego, latarek, alkosensorów, ręcznych mierników prędkości, sprzętu komputerowego, sprzętu techniki kryminalistycznej oraz sprzętu kwaterunkowo biurowego oraz zakup psa służbowego, przeznaczono – 41 965 złotych.

W latach 2012-2014 łącznie zakupiono 11 radiowozów, w tym 5 oznakowanych i 6 nieoznakowanych.

Dzięki środkom finansowym przekazanym przez władze miasta Mińsk Mazowiecki, miasta Sulejówek miasta i gminy Halinów oraz Gminy Dębe Wielkie, możliwe były zwiększenie liczby patroli prewencyjnych.

Policjanci korzystali z możliwości odpłatnego pełnienia służby, w czasie wolnym i podczas urlopów.

Dzięki takiej możliwości, dyslokowano większą liczbę patroli w miejsca zagrożone, w celu właściwego oddziaływania prewencyjnego oraz skutecznego egzekwowania prawa.

W 2014 roku zrealizowano następującą ilość służb ponadnormatywnych:

  • w Mińsku Mazowieckim 100 służb,
  • w Sulejówku 66 służb,
  • w Mieście i Gminie Halinów oraz Gminie Dębe Wielkie 93 służby.

Poszczególne samorządy przekazały następujące środki finansowe na służby ponadnormatywne:

  • MIASTO MIŃSK MAZOWIECKI – 15 tysięcy złotych
  • MIASTO SULEJÓWEK – 10 tysięcy złotych
  • MIASTO i GMINA HALINÓW – 7 tysięcy złotych
  • GMINA DEBE WIELKIE – 7 tysięcy złotych

W 2014 skierowano do służby patrolowej większą liczbę policjantów w porównaniu do 2013 roku, ich liczba wzrosła również dzięki dodatkowym służbom ponadnormatywnym:

  • W Mińsku Mazowieckim skierowano do służby patrolowej 573 policjantów więcej w porównaniu do 2013 roku, a dodatkowo 100 ramach służb ponadnormatywnych,
  • W Sulejówku skierowano do służby patrolowej 220 policjantów więcej w porównaniu do 2013 roku, a dodatkowo 66 ramach służb ponadnormatywnych,
  • W Mieście i Gminie Halinów oraz Gminie Dębe Wielkie skierowano do służby patrolowej 175 policjantów więcej w porównaniu do 2013 roku, a dodatkowo 93 ramach służb ponadnormatywnych,

Służby ponadnormatywne pozwoliły na zwiększenie liczby patroli, co miało bezpośredni wpływ na spadek dynamiki przestępczości, i tak:

  • W Mińsku Mazowieckim liczba przestępstw stwierdzonych spadła z 954 w 2013 roku do 793 w 2014 roku. Policjanci wykryli 547 przestępstw osiągając wykrywalność na poziomie 68 %. Wykrywalność wzrosła o 2 % w stosunku do 2013 roku.
  • W Sulejówku liczba przestępstw stwierdzonych spadła z 280 w 2013 roku do 245 w 2014 roku. Policjanci wykryli 145 przestępstw osiągając wykrywalność na poziomie 58 %. Wykrywalność wzrosła o 7 % w porównaniu do 2013 roku.
  • W mieście i gminie Halinów oraz Gminie Dębe Wielkie liczba przestępstw stwierdzonych spadła z 351 w 2013 roku do 308 w 2014 roku. Policjanci wykryli 211 przestępstw osiągając wykrywalność na poziomie 68 %. Wykrywalność wzrosła o 10 % w porównaniu do 2013 roku.

Podczas posiedzenia radni mieli okazję zadawania komendantowi pytań dotyczących sfery bezpieczeństwa. Pytali między innymi o zwalczanie przestępstw internetowych, przestepstwa, w których mogą być pokrzywdzone dzieci, a także o planowane modernizacje (budynek Komisariatu Policji w Mrozach) oraz realizowane inwestycje (budowa Komisariatu Policji w Stanisławowie.

Komendant odpowiadał na wszystkie pytania, podkreślając jak ważną misję do spełnienia mają policjanci w powiecie mińskim.

Wiele ciepłych słów na temat lokalnej Policji, wyraził  Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, oceniając że funkcjonariusze reprezentują wysoki poziom pełnionej służby. Na ręce komendanta, serdeczne podziękowania za dotychczasową współprace złożyła lekarz medycyny Dorota Boruta z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mińsku Mazowieckim.

Komendant Dydek serdecznie podziękował za wszystkie dobre oceny i opinie. Na zakończenie przedstawił priorytety, jakie wyznaczyli sobie do realizacji policjanci z mińskiej komendy. Wskazał między innymi jak ważna jest działalność edukacyjno profilaktyczna i prasowo informacyjna prowadzona przez Policję.

dn

 

              

Powrót na górę strony