Aktualności

Ocena stanu bezpieczeństwa w gminie Siennica

Data publikacji 26.06.2015

Podczas VI Zwyczajnej Sesji Rady Gminy Siennica policjanci przedstawili ocenę stanu bezpieczeństwa publicznego na terenie gminy w 2014 roku. Jak podkreślił reprezentujący Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim, naczelnik wydziału prewencji podkomisarz Wojciech Korzeń, gmina Siennica jest „gminą bezpieczną”. Świadczy o tym spadek liczby przestępstw i wysoka skuteczność ścigania sprawców na poziomie ponad 78 %. Podczas sesji radni złożyli na ręce naczelnika postulaty o pomoc w stworzeniu rozwiązań, mających między innymi poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym w Zglechowie i Starogrodzie.

Policyjny udział w kolejnej samorządowej sesji był ściśle związany z oceną stanu bezpieczeństwa publicznego. Analizę stanu zagrożenia przestępczością oraz efekty pracy policjantów prewencji, a także stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym przedstawił i bardzo dokładnie zreferował podkomisarz Wojciech Korzeń – kierujący na co dzień wydziałem prewencji mińskiej komendy.

Na samym wstępie Wojciech Korzeń podkreślił, że: „gmina Siennica jest gminą bezpieczną”. Aby zobrazować ten stan rzeczy – naczelnik przedstawił, że na terenie gminy spadła liczba przestępstw.

Szczególną uwagę Wojciech Korzeń zwrócił na poprawę czasu reakcji na zdarzenie oraz skupianie się na jak najlepszym wykonywaniu ustawowych zadań. Oprócz zagrożenia przestępczością w policyjnym wystąpieniu omówiono również zjawisko przemocy w rodzinie. Jak powiedział naczelnik: „problem przemocy jest poważnym problemem, dlatego poświęcamy temu tematowi więcej czasu”.

Po zakończonym wystąpieniu radni mogli zadawać pytania i składać postulaty. Pytano nie tylko o postępy spraw z terenu gminy Siennica. Apelowano przede wszystkim o zaangażowanie się i pomoc w poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Zglechowie i Starogrodzie. Naczelnik zapewnił, że Policja przyjrzy się dokładnie wszystkim wskazanym miejscom i nawiąże kontakt z zarządcami dróg, którym przekaże postulaty radnych i mieszkańców.

Sesja w Siennicy była ostatnią w tym roku sesją, podczas której omawiano stan bezpieczeństwa z 2014 roku.

Tymczasem policjanci pracują dalej nad jak najlepszą skutecznością tegorocznych działań w sferze poprawy bezpieczeństwa publicznego.  O tym, jakie efekty uda im się osiągnąć w 2015 roku, powiedzą dopiero na przyszłorocznych sesjach powiatowych miejskich i gminnych.

A tak wyglądała, przedstawiona podczas sesji, ocena stanu zagrożenia przestępczością w gminie Siennica w 2014 roku:

W 2014 roku w gminie Siennica stwierdzono ogółem 83 przestępstwa (w 2013 roku było ich 90), z tego 18 to przestępstwa kryminalne w 7-iu kategoriach. Policjantom udało się wykryć 65 przestępstw. Ustalono 53 podejrzanych i 2 nieletnich sprawców czynów karalnych.

W 2014 roku w gminie Siennica odnotowano spadek liczby przestępstw kryminalnych w 7-iu kategoriach:

  • w ilości przestępstw stwierdzonych z 7-iu kategorii (kradzież, kradzież z włamaniem, kradzież i kradzież poprzez włamanie samochodu, przestępczość rozbójnicza, uszkodzenie rzeczy, uszczerbek na zdrowiu, bójka i pobicie) odnotowano spadek o 10 przestępstw stwierdzonych mniej  w porównaniu do 2013 roku, osiągnięto wykrywalność na poziomie 20,82 %.

W 2014 roku odnotowano spadek liczby przestępstw w następujących kategoriach:

  • kradzieży (3 przestępstwa mniej),
  • kradzieży z włamaniem (2 przestępstwa mniej),
  • bójek i pobić (1 przestępstwo mniej),
  • uszkodzenia rzeczy (3 przestępstwa mniej),
  • uszczerbku na zdrowiu (2 przestępstwa mniej),

Odnotowano tylko 1 kradzież samochodu w 2014 roku, dla porównania w 2013 roku nie skradziono żadnego auta. Od trzech lat z rzędu nie odnotowano na terenie gminy Siennica żadnego przestępstwa rozbójniczego.

Systematycznie prowadzone działania kontrolno-prewencyjne oraz czynności operacyjne i dochodzeniowo śledcze w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych doprowadziły do utrzymania wysokiej skuteczności ścigania przestępstw w gminie Siennica na poziomie 78,31 % w kategorii przestępczości ogólnej (przestępstwa kryminalne z 7-iu kategorii oraz pozostałe).

dn

Powrót na górę strony