Aktualności

Jak można być podejrzanym o oszustwo – policyjne przestrogi

Data publikacji 31.10.2015

O tym jak łatwo można narazić się na odpowiedzialność karną, mogły przekonać się osoby, które na przełomie ostatnich tygodni były ujmowane w mińskich marketach przez pracowników ochrony, jako podejrzani o popełnienie bądź usiłowanie popełnienia oszustwa na szkodę sklepu. Oszustwa te polegały głównie na zamianie towarów, tych droższych i przekładaniu ich do opakowań tańszych podobnych produktów. Były to klucze nasadowe, wieczne pióro, a nawet jajka. Policjanci przestrzegają przed takim procederem, bo łatwo nie tylko najeść się wstydu, ale też odpowiedzieć karnie.

Na przełomie ostatnich kilku tygodniu policjantów z ogniwa patrolowo interwencyjnego wzywano kilkakrotnie do mińskich marketów, w związku z podejrzeniem popełnienia oszustwa przez nieuczciwych klientów, którzy podmieniali towary w opakowaniach, skuszeni „chęcią” posiadania lepszego asortymentu.

Kilka osób pochodzących z powiatu mińskiego i z sąsiednich powiatów odwiedziło jeden z mińskich marketów i markety w Stojadłach. W zainteresowaniu tych osób znalazły się między innymi: komplet płaskich kluczy, wieczne pióro, a nawet opakowanie z jajkami. W tym ostatnim przypadku 61-letnia kobieta przełożyła jajka w rozmiarze „L” do opakowania tańszego na jajka w rozmiarze „M”.

Opisywanym przypadkami zajmą się teraz policjanci z mińskiej dochodzeniówki, którzy będą ustalać wszystkie okoliczności, w jakich doszło do podmiany towarów i weryfikować czy zamiarem tych osób było działanie umyślne i celowe. Mówi o tym art. 286 § 1 i 3 kodeksu karnego:

§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd

albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Policjanci apelują o uczciwość i rozwagę. Lepiej postępować zgodnie z prawem, niż najeść się wstydu i do tego odpowiedzieć przed sądem.

dn

Powrót na górę strony