Aktualności

Jak nie stać się ofiarą oszusta na portalu społecznościowym

Data publikacji 23.03.2016

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją mińskiej komendy prowadzą postępowania dotyczące oszustw popełnionych na portalach społecznościowych, przez osoby oferujące do sprzedaży bilety na koncerty znanych zagranicznych zespołów. Ofiarami oszustów na przełomie ostatnich kilku miesięcy padło czterech mieszkańców powiatu mińskiego, którzy wpłacili pieniądze i nie otrzymali biletów. Policjanci przestrzegają przed takimi zakupami i dokładne sprawdzenie wiarygodności sprzedającego.

Do grupy przestępstw popełnianych na portalach z darmowymi ogłoszeniami, dołączyła kolejna grupa oszustw, dotyczących tym razem popełnianych na portalach społecznościowych, prawdopodobnie przez osoby, które mogą zakładać sobie fikcyjne konta i oferować do sprzedaży bilety, czy to na koncerty zagranicznych bądź krajowych zespołów, czy też na mecze piłkarskie.

Ofiarą oszustów, którzy podając się za fikcyjne osoby, działali na znanym portalu społecznościowym, padło już czterech mieszkańców powiatu mińskiego. Cała czwórka korzystała z tzw. „okazji” zakupu biletu na koncert zagranicznego wykonawcy. Po wpłaceniu pieniędzy okazało się, że kontakt ze sprzedającym urwał się, a on sam nie odpowiadał na korespondencję bądź usuwał konto w portalu.

Opisywana czwórka złożyła zawiadomienia o popełnionym przestępstwie. Policjantów czeka teraz żmudny proces wykrywczy, mający na celu ustalenie oszustów i zebranie materiału dowodowego, potwierdzającego popełnienie przestępstwa.

Policjanci radzą wszystkim użytkownikom portali społecznościowych, aby przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu:

  • dokładnie zweryfikowali i sprawdzili osobę, która oferuje do sprzedaży bilety czy też inne towary, np. poprzez kontakt ze znajomymi tej osoby bądź innymi osobami, które mogłyby dokonywać u niej wcześniejszych zakupów,
  • potwierdzili u autoryzowanych sprzedawców, agencji artystycznych czy prowadzona jest jeszcze sprzedaż biletów i na jakich zasadach się to odbywa,
  • ustalili wzór biletu i zweryfikowali czy sprzedawca oferuje do sprzedaży taki sam bilet, ewentualne poprosili go o „skan” takiego biletu.

W przypadku jakiejkolwiek odmowy ze strony sprzedającego co do przesłania informacji mających potwierdzić jego wiarygodność, należy odstąpić od transakcji i zakupu.

Policjanci apelują przede wszystkim o rozsądek i nieuleganie tzw. „super okazjom”. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że na portalu pojawił się potencjalny oszust, można taką informację przekazać organom ścigania bądź powiadomić administratora serwisu o podejrzanej działalności na portalu.

dn

Powrót na górę strony