Aktualności

Wykład z pierwszej pomocy

Data publikacji 29.07.2009

Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu ratowników medycznych, w Komendzie Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim zorganizowano szkolenia dla policjantów wszystkich służb. Prawie 40 funkcjonariuszy wysłuchało wykładu Katarzyny Szubińskiej, by po nim przejść do ćwiczeń praktycznych z „fantomem”, w ramach resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Policjanci mogli w ten sposób utrwalić wiedzę zdobytą uprzednio na resortowych kursach.

Pierwszą akcją zorganizowaną wspólnie z ratownikiem medycznym Katarzyną Szubińską było honorowe oddanie krwi na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. To był marzec tego roku. Jednak w planach jawiła się kolejna inicjatywa, tym razem związana z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wspólnym zamierzeniem było zorganizowanie szkolenia dla policjantów z zasad zachowania się na miejscu wypadku drogowego, bądź w innej sytuacji kiedy policjanci mogą mieć do czynienia z potrzebą pomocy osobie poszkodowanej. W końcu idea urzeczywistniła się.

Przeszło 40 stróżów prawa z pionu prewencji i kryminalnego spotkało się na sali konferencyjnej mińskiej Komendy Powiatowej. Właśnie tam odbyło się zaplanowane wcześniej szkolenie. Katarzyna Szubińska w asyście kolegi ratownika Michała Sałasińskiego przygotowała dla policjantów niezwykle ciekawy wykład. Policjanci mieli możliwość sprawdzić swoje wiadomości z zakresu udzielania pierwszej pomocy, bo każdy ze stróżów prawa z takimi zajęciami miał styczność na kursach i szkoleniach resortowych.

Możliwość dodatkowego kształcenia jest dobrze przyjmowana przez policjantów. Tak było i teraz. Katarzyna Szubińska przypomniała policjantom zasady prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, sposoby postępowania w przypadkach złamań, zranień, porażeń prądem i innych urazów, między innymi właściwego postępowania z osobą, która nagle dostaje ataku padaczki, zasłabnie czy też straci przytomność. Funkcjonariusze pozali też zasady działania i używania defibrylatora.

Policjanci mieli mnóstwo pytań, wymieniono się też opiniami i sugestiami. Ale najciekawsze było dopiero przed nimi. Po wysłuchaniu bardzo interesującej teorii, przyszła kolej na praktykę. Policjanci mogli przećwiczyć zespół zabiegów resuscytacyjnych na fantomie dorosłego człowieka i małego dziecka. Umiejętności stróżów prawa oceniono na dobrym poziomie.

Wykład i ćwiczenia zakończyły się testem wiedzy. Najlepszy wynik osiągnął st. sierż. Marcin Zagórski z wydziału zajmującego się zwalczaniem przestępczości wśród nieletnich. Jednakże jego koledzy z innych wydziałów też doskonale poradzili sobie z pytaniami z zakresu ratownictwa. To spotkanie było bardzo kształcące, a utrwalona wiedza bez wątpienia przyda się stróżom prawa w czasie ich trudnej służby.

dn
 

Powrót na górę strony