Aktualności

Posiedzenie Komisji Samorządności, Spraw Lokalnych i Praworządności

Data publikacji 10.05.2016

Analiza stanu bezpieczeństwa publicznego w mieście Mińsk Mazowiecki w 2015 roku, była jednym z tematów podczas posiedzenia Komisji Samorządności, Spraw Lokalnych i Praworządności Rady Miasta Mińsk Mazowiecki. Analizę przedstawił radnym I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim nadkomisarz Zbigniew Pucelak, który zwrócił szczególną uwagę na wysokie efekty służby mińskich policjantów, które przełożyły się na wysoką ponad 70 % wykrywalność przestępstw. Wiele uwagi nadkomisarz Zbigniew Pucelak poświęcił na rozwijanie działalności edukacyjno-profilaktycznej, prowadzonej w szkołach Mińska Mazowieckiego.

Policjantów z mińskiej komendy zaproszono na posiedzenie Komisji Samorządności, Spraw Lokalnych i Praworządności, które odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Mińsku Mazowieckim. W posiedzeniu komisji wziął udział I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim nadkomisarz Zbigniew Pucelak oraz oficer prasowy komisarz Daniel Niezdropa. Oprócz policjantów na komisję przybyli również przedstawiciele inspekcji sanitarnej, weterynarii, straży miejskiej i straży pożarnej.

Zreferowaniem analizy stanu bezpieczeństwa publicznego w mieście Mińsk Mazowiecki w 2015 roku, zajął się nadkomisarz Zbigniew Pucelaka. Oto skrót policyjnego sprawozdania dotyczące zagrożenia przestępczością:

W 2015 roku w mieście Mińsk Mazowiecki stwierdzono ogółem 819 przestępstw, z czego 607 to przestępstwa kryminalne, a wśród nich 285 to przestępstwa w 7-iu najbardziej uciążliwych kategoriach. W porównaniu do 2014 roku odnotowano wzrost liczby wszystkich przestępstw o 26 przestępstw więcej, jednakże ten wzrost dotyczył wyłącznie zawiadomień bądź zdarzeń dotyczących głównie niealimentacji oraz znieważeń funkcjonariuszy przez osoby, w stosunku do których podejmowane interwencje, a dotyczyły one podejrzanych o kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz osób naruszających ład prawny np. poprzez wybryki chuligańskie czy też sprawców przemocy domowej.  Policjanci wykryli łącznie 582 przestępstwa, z czego czynów zabronionych dopuściło się 464 podejrzanych i 21 nieletnich sprawców czynów karalnych. W ogólnej liczbie podejrzanych było 5 cudzoziemców.

W 2015 roku odnotowano spadek liczby przestępstw następujących kategoriach:

  • kradzieży z włamaniem (12 przestępstw mniej),
  • kradzieży samochodów (2 przestępstwa mniej),
  • uszkodzenia rzeczy (7 przestępstw mniej),
  • uszczerbek na zdrowiu (4 przestępstwa mniej).

Wzrosła jedynie liczba przestępstw - kradzieży cudzej rzeczy (11 przestępstw więcej). Taką samą liczbę przestępstw w latach 2014/2015 odnotowano w kategoriach: bójka i pobicie oraz w kategorii dotyczącej przestępstw rozbójniczych.

Systematycznie prowadzone działania kontrolno-prewencyjne oraz czynności operacyjne i dochodzeniowo śledcze w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych, doprowadziły do uzyskania wysokiej skuteczności ścigania przestępstw w mieście Mińsk Mazowiecki na poziomie 70,55 % w kategorii przestępczości ogólnej (przestępstwa kryminalne z 7-iu kategorii oraz pozostałe). Wykrywalność wzrosła o 1,92 % w porównaniu do 2014 roku, kiedy wynosiła 68,63 %. Dla porównania w 2013 roku wykrywalność wynosiła 66,49%.

Zbigniew Pucelak zwrócił też szczególną uwagę na zaangażowanie w służbę policjantów prewencji, większą liczbę policjantów skierowanych do służby patrolowej, między innymi dzięki przekazaniu środków na służby ponadnormatywne oraz realizowaną przez policjantów z wydziału do spraw wykroczeń, nieletnich i patologii, działalność profilaktyczną i edukacyjną w placówkach oświatowych. Podziękował również za wsparcie we współfinansowaniu zakupu oznakowanego radiowozu dla policjantów pionu prewencji.

Po przedstawieniu sprawozdania radni zadawali komendantowi pytania, składając również kilka wniosków dotyczących między innych prowadzenia wspólnie z zarządzaniem kryzysowym miasta - edukacji w szkołach dotyczących zachowania się w przypadku zagrożenia terroryzmem czy też podejmowania działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa i prowadzenia działania kontrolnych między innymi właściwego zachowania się rowerzystów.

Komendant odpowiadał na wszystkie pytania, przyjmując jednocześnie do zapoznania się i ewentualnej realizacji złożone przez radnych wnioski i spostrzeżenia.

dn

Powrót na górę strony