Aktualności

Lepiej uważać, to może być operator, ale może być też oszust – policyjne wskazówki

W policyjnych komunikatach prewencyjnych niejednokrotnie przestrzegaliśmy starszych ludzi przed wpuszczaniem nieznajomych do mieszkania i domu i zawieraniem z nimi podejrzanych umów i podpisywaniem jakichkolwiek oświadczeń woli. W ostatnim czasie w mińskiej komendzie nie było żadnych zgłoszeń, które dotyczyłyby oszustw polegających na podszywaniu się pod operatora, proponującego wymianę telefonu na nowy, w którego to imieniu przybyły pracownik ma przeprowadzić cała procedurę związaną z podpisaniem umowy. Nie można nigdy wykluczyć, że telefoniczny rozmówca jest przestępcą, ale też należy pamiętać, że stosowane przez firmy triki marketingowe służą właśnie namówieniu potencjalnego klienta do zakupu nowego produktu, zmiany firmy czy też operatora. Policjanci radzą, aby być zawsze czujnym i nie zapraszać do swojego domu podejrzanych osób.

Na początku tego roku do jednego mieszkańców powiatu mińskiego zadzwoniła osoba, podająca się za przedstawiciela operatora telefonii komórkowej, która proponowała wymianę telefonu na nowy. W przypadku wyrażenia zgody, aparat z umową miał dostarczyć przedstawiciel firmy. Sytuacją przejęli się członkowie rodziny, którzy  nie wiedzieli czy starszego człowieka nie nagabuje oszust. Poniżej przedstawiamy kilka rad i wskazówek, co robić, aby nie stać się celem przestępcy.

Do tej pory w powiecie mińskim nie było takich przypadków, żeby oszuści i złodzieje działali „pod legendą” wymiany telefonu komórkowego. Pewności stuprocentowej jednak nigdy nie ma. Może to był, tak jak w przedstawionej sytuacji, prawdziwy przedstawiciel firmy, który starał  się namówić potencjalnego klienta do zmiany operatora, stosując takie właśnie techniki, aby przykuć zainteresowanie starszego człowieka. Niewykluczone, że może to był też przestępca, który po dostaniu się do mieszkania okradłby starszego człowieka.

W takiej sytuacji należy kierować się zawsze zasadą ograniczonego zaufania. W przypadku jakichkolwiek propozycji podpisania umów można poprosić młodszego członka rodziny, aby na przykład dokładnie przeczytał umowę i dowiedział się wszystkiego na jej temat. Po to, aby uniknąć sytuacji, w której okaże się, że nowa umowa pomimo otrzymania darmowego telefonu, nie jest taka atrakcyjna, jak się na początku wydawała.

W przypadku umówienia wizyty w miejscu zamieszkania starszego człowieka, który na przykład zainteresował się podpisaniem umowy, warto wcześniej potwierdzić taki fakt u operatora, czy taki konsultant został wysłany pod wskazany adres.

Jeżeli w czasie nawiązywania kontaktu pojawi się jakiekolwiek podejrzenie, warto powiadomić policjantów i udać się do najbliższej jednostki Policji.

Podstawową zasadą jest bycie ostrożnym i rozważnym. To osobiste bariery bezpieczeństwa, których nie można dać komuś tak łatwo przełamać.

dn