Jak nie zgubić się w lesie – poradnik grzybiarza - Aktualności - KPP w Mińsku Mazowieckim

Aktualności

Jak nie zgubić się w lesie – poradnik grzybiarza

Data publikacji 01.10.2019

Ostatnie dni przynoszą nam sprzyjające warunki pogodowe dla grzybiarzy. W lasach obserwujemy więcej osób, które wolny czas spędzają właśnie na zbieraniu grzybów. Wycieczka do lasu stwarza jednak pewne niebezpieczeństwa związane z ryzykiem zagubienia się. Policjanci mińskiej komendy przygotowali krótki poradnik, który zawiera wskazówki dla osób wybierających się do lasu a ma on na celu uniknięcie ryzyka zaginięcia. Zachęcamy do lektury i stosowania w praktyce przygotowanych porad.

Czas jesiennych spacerów w lesie, niesie ze sobą ryzyko zagubienia się. Jak obserwujemy w zgłaszanych interwencjach bardzo często, spowodowane jest to niezachowaniem podstawowych zasad przed wyruszeniem do lasu. Wychodząc naprzeciw potencjalnym zaginięciom, policjanci opracowali poradnik dla wybierających się do lasu np. na zbieranie grzybów. Opracowane one zostały na podstawie doświadczeń zdobytych podczas prowadzenia poszukiwań za osobami zaginionymi, właśnie podczas grzybobrania.

Oto kilka zasad którymi powinniśmy kierować się przed wyruszeniem na grzybobranie:

  • bezwzględnie zabrać ze sobą dobrze naładowany telefon komórkowy,
  • powiedzieć rodzinie, znajomym gdzie idziemy i o której godzinie planujemy powrót,
  • odpowiednio się ubrać, tzn. mieć na sobie element wyróżniający się kolorem na tle lasu, warto założyć element odblaskowy, który przy ewentualnym poszukiwaniu bardzo ułatwi służbom odnalezienie osoby,
  • zabrać ze sobą coś do picia,
  • na wycieczkę do lasu wybrać taki, który znamy.

Jeśli do lasu wybieramy się grupą, nigdy nie traćmy kontaktu wzrokowego ze sobą. Cały czas utrzymujmy odpowiednią odległość co jakiś czas komunikując się ze sobą.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek na pewno podniesie poziom bezpieczeństwa naszych leśnych wycieczek, a rodzinie i znajomym zaoszczędzi niepotrzebnych nerwów.

 

tekst/foto: mz