PRZYGOTUJ SAMOCHÓD DO ZIMY – część 1 ZMIEŃ OPONY - Aktualności - KPP w Mińsku Mazowieckim

Aktualności

PRZYGOTUJ SAMOCHÓD DO ZIMY – część 1 ZMIEŃ OPONY

Data publikacji 30.11.2020

Właściwe przygotowanie pojazdu do sezonu zimowego jest bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego. Szczególnie wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej zera stopni. Sama wymiana opon z letnich na zimowe nie zagwarantuje nam bezpieczeństwa! Dlatego w kolejnych artykułach będziemy przypominać o kilku zasadach, na które należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem sezonu zimowego.

Dlaczego wymiana opon jest taka ważna?  Opony zimowe wykonane są z miękkiej mieszanki gumy, co sprawia, że lepiej trzymają się mokrej i zaśnieżonej nawierzchni, a nawet lodu. Natomiast opona letnia, w czasie zimy,  staje się zbyt twarda, przez co drastycznie maleje jej przyczepność z podłożem i znacznie wydłuża się droga hamowania.

Ogromny wpływ na przyczepność opony zimowej, ma także jej zupełnie inny kształt i rodzaj bieżnika - większa głębokość oraz specjalne kanały i rowki, czyli tzw. lamele, które lepiej i szybciej odprowadzają wodę, błoto i śnieg. Nawet, gdy zima jest łagodna bez bardzo niskich temperatur spadających poniżej zera stopni, a na jezdni nie zalega śnieg, to opony zimowe pomogą uniknąć niebezpiecznych poślizgów oraz znacznie skrócą naszą drogę hamowania, co poprawia bezpieczeństwo podróży.

Stan techniczny opony ma również duży wpływ na bezpieczeństwo w czasie jazdy samochodem. Przypominamy, że opony na których widać pęknięcia, odkształcenia oraz nadmierne zużycie bieżnika poniżej 1, 6 mm kwalifikują się do wymiany!

 

Pamiętajmy, że wymiana opon nie jest obowiązkowa, ale opona zimowa zwiększa nasze bezpieczeństwo i skraca długość drogi hamowania !!!

  • opona zimowa
    opona zimowa
  • opona zimowa
    opona zimowa
  • opona zimowa
    opona zimowa